Plochy, na kterých rostliny rostou, nejsou nijak malé. „Loni jsme měli pět hektarů, letos máme sedm. Jeden hektar sklízíme průměrně týden. Jsme schopni to sklidit i dříve, ale potřebujeme na to lidi,“ vysvětluje Hana Gabrielová, jednatelka společnosti Hempoint, která konopí na Sasově pěstuje. „Kdybychom měli záruku, že nám přijde denně třicet lidí, nemám problém zasadit dvojnásobek,“ dodala.

Aktuálně chodí denně mezi deseti až patnácti osobami, ideální by byla dvacítka. Mezi brigádníky jsou i lidé ze zahraničí a věková struktura je velmi pestrá. „Začínáme každý den v devět ráno a končíme v šest večer s hodinovou pauzou na oběd. Je možné, aby někdo chodil jen na půl dne. Kolik si kdo nasbírá, tolik dostane zaplaceno. Akorát ti, kteří jsou tu celý den, dostanou zaplacený oběd,“ vysvětlila Gabrielová.

Součástí brigády je i účast na dvouhodinovém školení, na kterém se pracovníci dozví nejen jak konopí sklízet. Dostanou také informace o tom, kolik se konopí kde ve světě pěstuje, kde z něj staví domy a kde třeba vyrábí bioplasty.

Autobusy jihlavského dopravního podniku. Ilustrační foto.
Velká diskuze kolem jihlavské MHD zdarma: Bude? Zřejmě ne

Sbírat se přitom bude zhruba do půlky října. „Máme pět různých odrůd, z nichž každá dozrává v jiné době,“ podotkla jednatelka Hempointu. V zimě se pak budou vyrábět potraviny a na jaře se budou obchodovat osiva pro farmáře.

Z konopí na Sasově vzniká zejména surovina pro čaj. Není to ale všechno, v obchůdku na okraji Biofarmy Sasov lze koupit i konopný olej, loupané semínko nebo konopný protein. V nabídce mají dokonce i konopné chipsy či čokoládu. Díky ručnímu sběru je kvalita konopného materiálu na vysoké úrovni.

Stejně jako u jiných zemědělských ploch, i konopí si tu a tam vezme někdo z veřejnosti. „Koumalové, kteří chtěli zkusit, jestli to s nimi náhodou něco neudělá, to už dávno zkusili,“ myslí si Gabrielová a dodává, že pěstované konopí s obsahem THC do 0,2 procenta na člověka žádný negativní vliv mít nebude. Toho, že by někdo zpracovával doma konopí za účelem výroby potravin, se neobává.

V Hempointu by do budoucna rádi školili veřejnost v nově vybudované školící místnosti. „Všichni ví, že je to droga, ale málokdo ví, že se konopím dá léčit, stavět z něj domy nebo vyrábět papír,“ upozornila jednatelka. Připomněla, že konopí je celosvětově zakázané od roku 1961, přitom od té doby byly prokázány jeho pozitivní účinky na naše zdraví. Látky v konopí jsou velmi podobné těm, které naše tělo produkuje k zajištění celkové homeostazy – tj. udržení stabilního vnitřního prostředí našeho těla pro udržení zdraví.