Poslední tři roky chodilo k zápisu do prvních tříd v krajském městě stále méně dětí – v aktuálním školním roce nastoupilo 541 prvňáčků, loni to ale bylo o sto osm žáků více a předloni o dalších sto pět.

V krajském městě jsou zápisy dvoudenní. Dnes budou probíhat v odpoledních hodinách po vyučování, zítra pak dopoledne. Rodiče většinou upřednostňují páteční termín. „V sobotu přijde zhruba pětina dětí. Jsou to většinou rodiče s dětmi, kteří preferují klidnější, volnější atmosféru,“ poodhalil ředitel ZŠ Seifertova Zdeněk Wohlhőfner.

Na základní škole Demlova proběhl předevčírem zápis do třídy pro nadané žáky, ostatní se mohou hlásit dnes a zítra. Kromě běžných tříd nabízí tato škola i přípravnou třídu pro žáky s ročním odkladem. Dříve do nich mohli i pětiletí předškoláci, to však již neplatí.

V menších obcích pak stačí jeden den zápisů. Například v Kamenici bude pouze dnes. „Děláme to takhle léta a nikdy s tím nebyl problém,“ řekl ředitel školy Jan Jelínek. Díky spolupráci se školkou se v Kamenici daří naplánovat, zhruba kdy jednotlivé děti k zápisu přijdou.

Některé děti již mají zápis za sebou. Například v Batelově bylo v pátek šestého dubna přijato šestadvacet dětí. „Letos máme sedmadvacet prvňáků,“ uvedla pro srovnání zástupkyně ředitelky Jaroslava Nevěčná. Osm dětí v Batelově letos zažádalo o odklad.

Celorepublikově má odklad přibližně deset procent dětí a přesun zápisů z ledna a února na duben měl toto číslo snížit. To se ale neprojevilo. Aktuálně jsou však všechny psychologicko-pedagogické poradny zahlceny.

Někteří rodiče nechtějí o odkladu ani slyšet. Psychologové ale upozorňují, že roční odklad je pro dítě lepší než nezralý žák v lavici. „Během jednoho roku má dítě možnost doplnit si schopnosti pro zvládání první třídy. Je to lepší, než když se v prvním pololetí vrací děti zpět do školky. To je pro ně traumatizující,“ vysvětlila Jitka Plassová z jihlavské psychologicko-pedagogické poradny.