Jenom na Jihlavsku se bude zpívat na šesti místech. Největší návštěva se očekává právě v Jihlavě, kde se koled ujmou zkušení zpěváci z umělecké školy. „Začneme adventní písní s názvem Rosu dejte a poté přijde na řadu vánoční píseň Kristus pán se narodil," uvedl Petr Sobotka, vedoucí jihlavského dětského pěveckého sboru Základní umělecké školy Jihlava, nazvaného Gaudium. Poslední zmiňovanou skladbu si lidé nemají plést s koledou Narodil se Kristus pán. Ta zazní o chvíli později.

Poté přijdou na řadu koledy. Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné, neviňátko a Pásli ovce Valaši zazpívá společně se sborem Gaudium také pěvecký přípravný sbor s názvem Radost. Tuto sestavu doplní ještě žesťové kvinteto pod vedením Waltera Hofbauera.

Zpěváci ze základní umělecké školy budou rádi, když si s nimi koledy zapějí i příchozí. Ti, co si nepamatují slova, nemusí zoufat, protože na místě texty dostanou.

Naladit se na vánoční čas a zabroukat si může přijít kdokoliv. Loni se akce na Masarykově náměstí zúčastnilo několik stovek lidí. „Budeme rádi, když se příchozí přidají, jako je tomu každý rok," řekl Sobotka.

Kromě vystoupení s názvem Česko zpívá koledy se dětský sbor Gaudium, čítající kolem pětadvaceti členů, připravuje i na každoroční Tříkrálový koncert, jehož výtěžek bývá věnován na tříkrálovou sbírku Charity ČR. I mimo období Vánoc se ale dětský sbor nenudí. Letos připravuje turné s jihlavským smíšeným pěveckým sborem Melodie a s dalšími dětskými sbory se chce utkat na republikové soutěži sborů základních uměleckých škol.

Dalším místem, kde se budou zpívat koledy, je například náměstíčko v Batelově. Tam už třetím rokem organizuje předvánoční setkání s koledami místní rodinné centrum Bateláček. „Vždy se s dalšími maminkami a rodinami sejdeme a u kytary si zazpíváme koledy," popsala, jak se zapojují do akce, vedoucí rodinného centra Bateláček Veronika Novotná. V minulých letech se do akce zapojilo vždy kolem stovky návštěvníků.

Vůbec poprvé se do akce zapojují v Rohozné, kde u příležitosti zpívání koled rozsvítí slavnostně vánoční stromeček. Akce se koná u kapličky svatého Václava. „Před kapličkou vystoupí děti ze Základní a mateřské školy v Novém Rychnově, rozsvítíme stromek u kapličky svatého Václava a zazpíváme si přitom české koledy. Budeme rádi, když se do akce zapojí co nejvíce občanů a přijdou si společně zazpívat," pozvala lidi starostka Rohozné Štěpánka Šteflová.

Do akce Česko zpívá koledy se loni poprvé přidalo i město Telč. Přestože to byl první ročník, zaplnilo se historické náměstí hned několika desítkami lidí. „V letošním roce možná budeme mít i harmonikáře," uvedla za organizátory Marie Šimková.

Tradičně se koledy zpívají i v Polné. I tento rok mají Polenští termín 9. prosince dávno zapsaný v diářích. Sejdou se na Husově náměstí, kde si desítky lidí přijdou připomenout vánoční čas.