„Do budovy se vešlo sto dětí. Pracovníkům magistrátu a školky se podařilo na pátek najít náhradní kapacity, řada rodičů vyšla vstříc a ponechala si děti doma,“ sdělil mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. V pátek po šesté hodině ráno hasiči ještě dodělávali dohašovací práce, zčásti rozebírali konstrukci krovu a střechu zakryli plachtou. „Příčina zatím není známá a prošetřuje se,“ informovala mluvčí jihlavských hasičů Petra Musilová. Město předpokládá, že došlo k závadě na elektroinstalaci. Při zásahu jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů využily výškovou techniku a dýchací přístroje. 

Mateřská škola na svých webových stránkách hodlá informovat rodiče o náhradních prostorách. „Vždy se bude přesouvat celá třída, dětem se zachová kolektiv i s jejich pedagogy,“ vyzdvihl Tulis. Podle něj se tři třídy přesunou do prostor Základní školy TGM v Žižkově ulici, jedna třída zůstane v Základní škole Kollárova. „V záloze jsou kapacity Domu dětí a mládeže, stravování je zajištěno,“ doplnil Tulis. 

Na odstranění vlhkých izolací a vyklízení domu pracovala městská policie a osm dobrovolných hasičů, kteří do pátečního odpoledne naplnili odpadem celý kontejner. Mateřinka je téměř vyklizená. Jelikož se provoznímu technikovi podařilo zprovoznit v části budovy elektřinu, na řadu přijde také vysoušeč. Rozebírání a následná oprava budovy bude trvat dle odhadu až tři měsíce. „Magistrát už oslovil stavební firmu, která budovu opraví,“ podotkl Tulis s tím, že v dohledné době bude možné poškozenou část školky stavebně oddělit a začít s opravami. Polovina dětí se tak bude moct vrátit zpět.