Vše podstatné se děje tady v té želvě, což je trenažér, sdělil ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev. K „želvě“, což je model břicha, je možné přijít blízko a pro ukázku je lepší než skutečný pacient. I ti se ale v Jihlavě brzy dočkají. „S první operací prostaty začínáme tento pátek,“ informoval primář urologického oddělení Jaroslav Ženíšek.

Letos chtějí tuto operaci nabídnout minimálně šedesáti pacientům na urologii. Následně se přidá i gynekologie a chirurgie. „Celý týden bude robot na operačním sále v činnosti tak, aby co nejvíce sloužil lidem,“ sdělil primář.

Dvě nová auta má od letošního roku k dispozici vysočinská záchranka.
FOTO: vysočinská záchranka má dvě nová auta, budou jezdit k akutním případům

Robotický systém umožňuje oproti laparoskopii preciznější práci. Má větší rozsah pohybů, které jsou navíc jemnější a přesnější. „Obecně má robotika velkou budoucnost zejména u komplikovaných onkologických operací napříč obory od gynekologie, urologie až po chirurgii a její rozvoj je patrný,“ uvedl Ženíšek s tím, že v Česku už je sedmnáct robotických systémů. Jeden z nich je od konce minulého roku i v Jihlavě.

Robotický operační systém Da Vinci XI vyšel na téměř pětašedesát milionů korun. Mluvčí nemocnice Monika Zachrlová vysvětlila, že díky robotice lze provést stejný chirurgický výkon jako při klasické operaci, ale z minimálního přístupu. „Rány vzniklé při robotické operaci jsou mnohem menší a odpadají problémy s jejich hojením,“ dodala.

Nutné proškolení

Operující doktor se do břicha pacienta dostane pěti krátkými otvory. „Na modelu jsou porty, ke kterým se připojí ramena robota. Ty zahrnují tři pracovní nástroje, kamerový systém jako čtvrtý a pátý port slouží pro prvního asistenta, který podává nástroje jako je odsávačka nebo jehly se šitím a podobě,“ popsal primář.

Druhou částí robota je ovládací konzole, za kterou sedí operatér. Třetí a čtvrtou část systému pak tvoří přístrojová věž a operační stůl. „Věž obsahuje nezbytné přístroje a počítačový systém. Stůl je s celým systémem plně synchronizovaný, takže i při zavedení chirurgického nástroje do těla pacienta jím lze pohybovat,“ popsala mluvčí.

Dvě nová auta má od letošního roku k dispozici vysočinská záchranka.
FOTO: vysočinská záchranka má dvě nová auta, budou jezdit k akutním případům

Před zahájením operací pacientů bylo nutné proškolit zvlášť konzolové chirurgy i první asistenty na simulátoru, to trvá přibližně dva až tři měsíce. Operatér si totiž sám ovládá operující nástroje, kameru i přepínací nástroj. Po certifikačním kurzu v zahraničí začíná operovat, nejprve spolu se zkušenějším kolegou.

V Jihlavě předpokládají, že se postupně bude zlepšovat zručnost a operační časy zkracovat. Hodně času se dá ušetřit na přípravě, která zpočátku trvá i desítky minut. „Ale jakmile se tým secvičí, dá se jako ve formuli sehrát tak, aby ten čas byl velmi krátký, třeba pod deseti minut,“ usmál se Ženíšek.