Hned ráno se sem vydali proto, že v Jihlavě v těchto dnech končí pravidelná plošná deratizace, tedy preventivní zásah proti hlodavcům ve městě. Důvod, proč se hlodavci v kolektoru nevyskytují, je jasný nemají zde totiž potravu. „Pokud se do kolektoru potkan náhodou dostane, tak tam brzy chcípne, protože zde nemá co žrát. Potkana jsem tady potkal jednou, a to bylo tak před deseti lety," řekl vedoucí oddělení správy podzemí jihlavského magistrátu Jan Šustr.

Cesta deratizátorů tak v úterý vedla přes kolektor do jiných částí jihlavského podzemí, tam, kde je vlhko a potrava. Nicméně Jan Šustr Deníku při této příležitosti přiblížil, k jakým účelům v současné době kolektor Jihlavě slouží. Původní délka podzemního tunelu měla být okolo patnácti kilometrů a měl mít přímou návaznost na podzemní prostory a další objekty ve městě. „Jenže vzhledem k tomu, k čemu tady došlo v 90. letech, nám z kolektoru zůstaly necelé dva kilometry. Dělíme ho na páteřní větve, mezipatro a vrchní horizont," přiblížil Šustr.

Kolektor dnes město využívá k vedení optických, telefonních, vysokonapěťových a hlavně sdělovacích kabelů. „Propojujeme jím radnici a je tam například i ovládání kamer městské policie," přiblížil vedoucí oddělení správy podzemí s tím, že je velká ztráta, že se stavba kolektoru pod městem nedokončila. „Škoda, že se k moci dostali lidé, kteří toto dílo prohlásili za komunistickou megalomanii. Například kolektor v Brně je opravdu vymakaný. Pokud někudy chcete vést telefon, pouze v kolektoru odšroubujete víčko, kudy protáhnete kabel, a je hotovo. Žádné kopání. Navíc dnešní normy tudy povolují vést i plyn," zalitoval Šustr.

Přes kolektor, kterým by v některých místech dokázalo projet i menší nákladní auto, v úterý deratizátoři došli do druhého podlaží jihlavského historického podzemí. Návnady položili i do šachty u dolní kašny. Tady se totiž nachází kanalizační štola obchodního domu Prior a veřejných záchodů.

Za jednu deratizaci odborná firma po Jihlavě roznese celkem tři tisíce návnad. „Necelé dva a půl tisíce návnad se dávají do kanalizačních šachet, pětistovku návnad ukládáme nebo dodáváme do dalších objektů města," uvedl Oldřich Bubrinka, jednatel firmy Deratex. Pravidelná prevence se Jihlavě vyplácí, populace potkanů je totiž ve městě dlouhodobě pod kontrolou.