Vánoční jarmark v Keramice u Slunečních hodin si letos připsal již jedenáctý ročník a zájem byl opět značný. Na akci se tradičně těší i děti, oblíbené pískování nechybělo ani letos. Bylo možné si koupit obrázky a písek na doma nebo pískovat přímo na místě. „Máme vánoční motivy, ale i všední. Pro kluky i pro holky, takže auta, princezny, zvířátka, sem tam i jarní obrázky, které si děti rády dělají,“ vyjmenovala Zuzana Bařinová z Moravských Budějovic. „Majiteli pískování jsou však Martinkovičovi z Babic u Brna,“ dodala.

Hned vedle pískování byla letošní novinka a tou byla výroba slizu, ta lákala především chlapce. Dětmi oblíbený byl i stolek s perníčky. Zatímco jednotlivé zdobené perníčky děti většinou konzumovaly hned po zakoupení, perníkové chaloupky kupovaly rodiče se záměrem vystavit si je během adventu doma.

Líbily se i svícny či keramické nádoby na svíčky, zájem byl i o další výrobky. V přízemí byla stejně jako loni bohatá nabídka veganských a bezlepkových výrobků doprovázená ochutnávkou. „Zkuste sušený banán, je to něco jiného než známé chipsy,“ vybízela prodejkyně. Naproti se mezitím prodávala mýdla nebo šperky. „Výstava je hezká, ale líbí se mi i samotná budova. Tuším, že je nejstarší v Kamenici, bývalo tu pekařství,“ zavzpomínal jeden z místních.

Další stolky pak byly jen umístěny jen přes dvůr, tam se daly koupit včelí výrobky od voskových svíček po medovinu, skleněné svícny, náušnice nebo dřevěné produkty, nechyběl ani fotokoutek. Ač byl ještě listopad, Vánoční atmosféra pohltila snad každého.

Ve stejnou dobu se konaly Vánoční trhy i v nedalekých Lukách nad Jihlavou. Nabízený sortiment tam byl sice skromnější, ale například dřevěný betlém se musel líbit snad každému, návštěvníci si mohli dopřát i oběd a pro děti byl nedaleko náměstí i kolotoč. Ve vyhřívaném stanu se navíc po skončení trhů hrálo a zpívalo až do večerních hodin.