Kromě toho si knihovny připravily řadu soutěží, besed a doplňkových aktivit.

Městská knihovna v Jihlavě si na tento týden připravila kromě pasování prvňáků na čtenáře také hudebně-literární pořad s Evou Sádeckou. Akce s názvem Polibek od života se začíná dnes od 17 hodin v přednáškovém sále knihovny. Sádecká se narodila v Dačicích a poté žila ve Žďáře nad Sázavou, kde začala psát a publikovat poezii s ilustracemi malířů Vysočiny. Nyní žije v Praze. „Na závěr čeká návštěvníky malé překvapení," uvedla Sádecká.

V Jihlavě chtějí během března upozornit i na nové formy čtení, které si získávají velkou oblibu. Na 9. března je proto naplánovaný poslech vybraných audio knih. Na závěr měsíce se opět uskuteční klub deskových her pro mladé čtenáře.

Zajímavostí v pobočce knihovny na Březinově ulici bude psaní pohádky. „Celý měsíc budou návštěvníci knihovny společně psát pohádku o autíčku," doplnila k programu Alexandra Frajová z útvaru služeb knihovny.

V knihovnách se budou vyhlašovat rovněž nejlepší čtenáři uplynulého roku. „Městská knihovna v Třešti ocení nejpilnější čtenáře za rok 2015. Pro výběr čtenáře roku je hlavním kritériem nejvyšší počet výpůjček v daném roce," uvedla vedoucí městské knihovny v Třešti Petra Marešová. Zatímco v Třešti ocení jak děti, tak dospělé, v telčské i jihlavské knihovně ocení nejlepší dětské čtenáře.

V Telči se navíc někteří čtenáři ve vybrané dny mohou stát knihovníkem, navíc se noví čtenáři budou moci registrovat do knihovny zcela zdarma.

Ve všech uvedených knihovnách na Jihlavsku v průběhu března platí čtenářská amnestie, to znamená, že jsou odpuštěny dlužené poplatky za pozdě vrácenou knihu.