„Při maximálním hladkém průběhu veškeré administrativy a především majetkoprávních vztahů by tam už příští rok mohla začít stavba kruhové křižovatky,“ uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Poslední nehoda se na křižovatce, kde se obočuje buď na Dolní Cerekev nebo na Třešť, přihodila minulý týden v pátek 11. srpna dopoledne. „Pětatřicetiletý řidič jel po uvedené komunikaci s nákladní soupravou složenou z tahače a návěsu ve směru jízdy od Telče na Jihlavu. Nepřizpůsobil rychlost jízdy nákladní soupravy a při projíždění pravotočivou zatáčkou uvedl soupravu do smyku a následně vjel s tahačem na pravou krajnici a tahač sjel do příkopu. Poté návěs zablokoval silnici,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Při této dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn.

Za posledních deset let na křižovatce naštěstí nikdo nezemřel. „Jeden člověk se zranil těžce a přes padesát účastníků lehce,“ sdělila Čírtková s tím, že téměř třicet nehod se stalo ve dne, tedy za dobré viditelnosti.

Kraj Vysočina musí však nejprve vyřešit majetkoprávní vztahy kolem nové křižovatky. A především získat evropské dotace na výstavbu, stavební povolení a i dodavatele. „V případě komplikací může dojít k posunutí realizace. Termíny jsou v tuto chvíli pouze odhadované,“ doplnila Svatošová. Důvodem přestavby této křižovatky je zvýšení bezpečnosti, přehlednosti a také plynulosti průjezdu.


Vybudování kruhového objezdu už projednávali kostelečtí zastupitelé. Vedení Kraje Vysočina odpověděli kladným stanoviskem. „Je to totiž kritické místo. Křižovatka je nebezpečná hlavně pro řidiče jedoucí ve směru od Třeště. Kruhový objezd tam sníží rychlost a udělá místo bezpečnější stejně jako ten na Brádle,“ uvedl místostarosta Kostelce Rostislav Mašek.

V blízkosti Kostelce je ještě jeden nebezpečný úsek, kde se stávají dopravní nehody. Jde o kopec před vjezdem do obce, když se jede právě od kruhového objezdu na Brádle. „O jeho možné opravě se také hovoří. Je totiž součástí projektu, vše je ale ve fázi studie,“ dodal místostarosta.

Pokud tedy Kraj Vysočina získá evropské dotace, tak bude upravovat v rámci projektu II/406 Dvorce – Telč obě zmíněná místa.