Ty se budou konat za příznivého počasí v 11 a ve 14 hodin. Potom se na louce u dravců uskuteční i slosování o vyhlídkový let.

Čtěte také: Rodiče tří chlapců se omluvili

„Všichni návštěvníci s ptačím příjmením, ale i návštěvníci bez ptačího příjmení oblečení jako datel, tedy v černém oblečení s červenou čepicí, se navíc mohou zúčastnit soutěže o vyhlídkový let od společnosti Air Jihlava – service. Registrace ptačích příjmení a návštěvníků 'datlů' bude probíhat u hlavního vstupu," uvedl mluvčí jihlavské zoo Martin Maláč.

Datlovi jsou zdarma

Tak jako každý rok i letos půjdou návštěvníci s ptačím příjmením do zoo za poloviční cenu. Dospělý tedy zaplatí padesát korun a děti třicet. „Protože ptákem roku 2017 je datel černý, tak lidé s příjmením Datel a Datlová budou mít vstup do zoo zdarma," dodal Maláč.

Ve 12 hodin v zoo vystoupí i orchestr Žako, což je zkratka žákovského komorního orchestru z Chotěboře. Žáci základní školy v Třešti si pak pro děti připravili hry, kvízy a různé soutěže.

Nové přírůstky zoo

Jihlavská zoologická zahrada se také od minulého týdne pyšní dalšími třemi mladými pelikány bílými. Ti do Jihlavy přicestovali ze Zoo Budapešť, kde se vylíhli v roce 2015. Nyní má jihlavská zoo pelikánů bílých celkem devět. Nové jedince návštěvníci zahrady poznají bez problémů podle hnědého zbarvení křídel. Na dni ptactva budou navíc speciálně představeni při komentovaném krmení.

„Protože původní skupina pelikánů v zoo je tvořena převahou dospělých samců, snažili se zaměstnanci budapešťské zoo pro tu jihlavskou vybrat menší ptáky s předpokladem, že budou samice. Zda se to chovatelům povedlo, prozradí výsledky genetického vyšetření, které se dozvědí přibližně za týden," uvedl Maláč.

Od 1. dubna mohou návštěvníci zoo zavítat také do africké vesnice Matongo, kde v chýši označené jako škola uvidí výstavu obrazů výtvarníka Daniela Havla. Ten se věnuje portrétování afrických zvířat, která ztvárňuje různými výtvarnými technikami.

IVANA HOLZBAUEROVÁ