I v květnu tak pokračoval pokles, způsobený hlavně trváním sezonních prací ve stavebnictví, lesnictví, zemědělství a v turistice. „Zároveň také jsou v plném proudu úklidové práce ve městech a obcích," doplnil Pavel Literák, analytik úřadu práce v Jihlavě.

Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí hledalo na konci minulého měsíce v kraji místo 21 737 lidí.

V tomto měsíci se zřejmě pokles nezaměstnanosti zpomalí nebo nastane stagnace. „V této době již bude jarní sezonní trh práce z větší části nasycen," vysvětlil Literák.

Největší odliv nezaměstnaných nastal v květnu na Třebíčsku, z evidence úřadu práce tam odešlo přes 440 lidí. Míra nezaměstnanosti díky tomu v tomto regionu klesla o osm desetin procentního bodu a na konci května činila 10,8 procenta.

Na Pelhřimovsku se nezaměstnanost v minulém měsíci snížila o 0,6 procentního bodu, na Jihlavsku a Žďársku to bylo shodně o půl bodu. Nejmenší změny zaznamenalo Havlíčkobrodsko, které vykázalo pokles o 0,2 procentního bodu.

Oproti květnu 2011 je letos nezaměstnanost na Vysočině nižší o desetinu procenta. Lidí bez práce je v meziročním srovnání nyní méně přibližně o pět stovek. Míra nezaměstnanosti na Vysočině koncem letošního května podruhé od konce roku 2008 odpovídala průměru v zemi, jinak byla v celém tomto období vyšší. Naopak do října 2008 se nezaměstnanost v kraji léta držela pod průměrnou hodnotou v zemi.

Volných pracovních míst eviduje úřad práce na Vysočině zhruba tisícovku. Pracovníky hledá i strojírenský podnik Agrostroj, který dokončuje další výrobní halu. Ve Světlé nad Sázavou se rozjíždí nová sklárna Bomma.

V České republice se v květnu nezaměstnanost snížila na 8,2 procenta proti dubnovým 8,4 procenta.