Jakmile opět klesnou teploty pod mínus tři stupně, bude možné začít s výrobou technického sněhu. „Pro optimální zasněžování je nutná teplota vzduchu pod mínus tři stupně Celsia, co nejnižší teplota vody a nízká relativní vlhkost vzduchu,“ vysvětlila provozovatelka skiareálu Magda Vaňková. Při větším mrazu pak lze pochopitelně vyrobit technického sněhu více.

Předpověď bohužel není na rozdíl od loňské zimy příznivá, a ačkoliv je sjezdovka stále pokryta zbytky technického sněhu z prosince, zájemci si zřejmě budou muset počkat na spuštění jediné čtyřsedačkové lanovky na Vysočině až na druhou polovinu ledna.

„Náš areál je hojně využíván rodiči s dětmi a právě oni nejvíce ocení lanovku, která jim bezpečně a pohodlně přepraví jejich ratolesti na kopec,“ řekla Vaňková o největší přednosti sjezdovky v Lukách nad Jihlavou. Dalšími klady je rodinná atmosféra ve skiarálu a občerstvení na chatě Gizela.

Noclehárna. Ilustrační foto.
Bezdomovců v noclehárně přibývá. Dostanou i potraviny

Aktuální informace o provozu včetně webkamery přímo ze svahu lze sledovat na internetové adrese www.skiluka.cz. Mimo provoz je aktuálně také Ski areál Jalovec a sjezdovky v Brtnici i na Čeřínku. Majitelé sjezdovek, které stále stojí, mohou jen lomit rukama nad uplynulým týdnem a spoléhat na jarní prázdniny, které budou na Jihlavsku od 26. února do 4. března. Pokud zima přeci jen přijde, mohl by je tento týden do jisté míry zachránit.

Na Jihlavsku se jezdí pouze na Šacberku v Jihlavě-Zborné. Na padesáti centimetrech technického sněhu lze lyžovat denně od 9 do 21 hodin, o víkendu se vlek spouští již o hodinu dříve.

Martin Singr