Ty se sem vrátily letos v létě a tuto sobotu odpoledne varhany slavnostně požehnal kanovník brněnské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla Mons. Václav Slouk.

Jak Václav Slouk řekl ve své promluvě, žehnání varhan je událost, která se děje jen několikrát za život kostela a je to velká událost. Slavnosti se tak kromě samotných farníků zúčastnili i zástupci organizací, které se podílely na financování projektu, a varhanář Vladimír Šlajch, který varhany rekonstruoval. „Myslím, že se nám to povedlo. Jsem rád, že to takhle můžeme společně oslavit," řekl loucký farář Miloš Mičánek.

Na požehnání varhan pak navázal inaugurační koncert v provedení Jana Šprty z Vídeňské hudební akademie, který studoval varhanní hru na konzervatoři v Brně a prestižní vysoké škole ve Vídni a na svém kontě má několik významných ocenění z mezinárodních soutěží. Kostelem se tak prostřednictvím nových varhan rozezněly skladby slavných hudebních skladatelů, včetně Johanna Sebastiana Bacha a Wolfganga Amadea Mozarta. „Moc pěkné. Bylo příjemné poslechnout si hudbu od někoho tak nadaného," pochvaloval si koncert jeden z farníků a spokojených posluchačů bylo více.

Po koncertě pak bylo pro návštěvníky před kostelem připraveno pohoštění a teplé nápoje na zahřátí a zájemci se po skupinkách mohli vydat nahoru na kůr a tam si zrekonstruované varhany prohlédnout zblízka.

Loucké varhany začal v roce 2009 rekonstruovat přední český varhanář, Vladimír Šlajch z Borovan u Českých Budějovic. Na financování projektu se podílel Kraj Vysočina, Ministerstvo kultury, městys Luka nad Jihlavou a také farníci prostřednictvím sbírek a různých akcí.

Varhany v kostele svatého Bartoloměje původně postavil František Svítil z Nového Města na Moravě v roce 1845. Jeho nástroje jsou dodnes nesmírně ceněny. Ačkoliv pocházejí již z období romantismu, zachovaly si stále ještě barokní charakter.

V roce 1911 však varhany výrazně přestavěl Josef Votruba z Počátek a dnes je velmi těžké odhadnout, jak původní varhany vypadaly, protože zmizela velká část vnitřního zařízení a píšťaly. Vladimír Šlajch tak varhany rekonstruoval podle dalších varhan Františka Svítila, které jsou v Lísku u Bystřice nad Pernštejnem a s těmi louckými jsou téměř identické.

MARTINA MÁTLOVÁ