Naposledy vystupovaly loni na jaře na narozeninové oslavě. Už se ale nemohou dočkat, až budou moci opět předvést své umění. „Kvůli pandemii jsme se nemohly ani scházet, takže nic nového připraveného nemáme. Nicméně teď už se začínáme pomalu potkávat. Doufám tedy, že budeme moci brzy pokračovat v trénincích,“ vyslovuje své přání Hana Stehlíková, jedna z členek spolku.

Zdroj: Youtube

Mrákotínské baletky vznikly na začátku milénia. „Chtěly jsme obecní ples oživit nějakou kulturní vložkou. Z recese jsme proto nacvičily taneček ze Slunce, seno, jahody. Měly jsme i podobné kostýmy,“ vzpomíná Stehlíková s tím, že se tehdy bály, že odejdou spíš s ostudou.

Obavy však byly zbytečné. Jejich vystoupení se ujalo a od té doby nechyběly na žádném obecním plese. V původním recesistickém duchu se ale podle svých slov snaží pokračovat. „Nejsme žádné baletky, ale obyčejné matky a babičky. Abychom dokázaly, že je to opravdu legrace, nechaly jsme si udělat trička, která mají na zádech obrázek obézní baletky,“ popisuje Stehlíková.

Památná lípa v Praskolesích.
Roste přes osm století. Lípu v Praskolesích prý chrání tajemné síly

Jak ale poznamenává starosta Mrákotína Miroslav Požár, vystoupení Baletek již nejsou jen o pobavení diváků. „Teď už se berou trochu vážněji než před těmi dvaceti lety. Jejich sestavy jsou opravdu na profesionální úrovni,“ všímá si.

O tom ostatně svědčí i fakt, že si je zvou organizátoři akcí z celého Jihlavska, ale i soukromé osoby, třeba na narozeniny. „Vystupovaly jsme například na plese chovatelů v Jihlavě, cyklozávodě v Jihlavě, na srazu motorkářů ve Zvůli nebo třeba setkání důchodců v Krahulčí,“ vyjmenovává Stehlíková namátkou pár příkladů.

Právě v Krahulčí je před několika lety viděla například Jana Fialová z Bransouz. „Byly skvělé. Jejich vystoupení se hodilo k dané akci a bylo opravdu moc pěkné. Nebylo to nic strojeného, ale naopak velmi přirozené a lidské,“ svěřuje se.

Miloslav Lopaur
Karanténa v minulosti? Hrozily i popravy, říká historik

Aktuálně mají Baletky v záloze dvanáct různých choreografií. „Ze začátku bývaly rychlejší. Teď už některé vypouštíme, protože bychom je neudýchaly. Obecně je mezi lidmi nejoblíbenější náš kankán, ten opravdu nemá konkurenci,“ prozrazuje Stehlíková.

Na každou sestavu mají i speciální kostým. „Některé nám šije švadlena, jiné si děláme samy. Za ty roky už máme opravdu plné skříně. Říkáme si, že když už nemáme pěkné postavy, musíme mít alespoň pěkné kostýmy,“ říká s lehkou dávkou sebeironie Hana Stehlíková.

Vedoucí Erka Zuzana Krčálová.
Dělám, co mě baví. Je to radost, ne práce, říká zaměstnankyně jihlavské charity

To ale leze poměrně do peněz. „Každý rok proto dáváme na obec žádost o příspěvek. A zatím nám vždy vyhověla, za což jsme opravdu rády,“ pochvaluje si Stehlíková.

Co se týče vysněného vystoupení, to prý nemají. „Naším jediným snem je, abychom nebyly trapné,“ směje se Stehlíková. „Nějaké umělecké ambice nemáme. Jsme rády, že můžeme čas od času vypadnout z baráku, zacvičit si, zajít si na pivo a popovídat si. A že nás ještě pořád někdo chce,“ dodává s úsměvem.

Mrákotínské baletky

- aktuálně mají 12 členek
- nejmladší je 6 let, nejstarší 70 let
- fungují od roku 2000
- pravidelně vystupují na plese v Mrákotíně
- objevily se ale i na několika akcích v okolí