Až tři sta letadel na jednom místě, to je počet, který by rádi napočítali pořadatelé Horáckého leteckého dne, který se o víkendu uskuteční na letišti v Jihlavě-Henčově.

Milovníci létaní se tak chtějí v rámci letošního jubilejního pětadvacátého ročníku Horáckého leteckého dne pokusit o stanovení nového českého rekordu. V tomto termínu je totiž zároveň do Jihlavy naplánován slet letadel Letecké amatérské asociace, pod názvem LAA sobě. Asociace sdružuje ty, kteří se věnují 
nekomerčnímu, rekreačnímu 
a sportovnímu létání. Díky tomu by se organizátorům leteckého dne mohl rekord v počtu letadel shromážděných
na jednom místě podařit.

Podle Lubomíra Navrátila, předsedy jihlavského aeroklubu i ředitele letošního Horáckého dne, by se na travnaté letištní ploše v Henčově dalo 
o víkendu napočítat kolem tří stovek letadel. „To je počet, který nikdy na žádném českém letišti nebyl zaznamenán," vyjádřil se Lubomír Navrátil. Letadla by měla spočítat pelhřimovská Agentura Dobrý den, která v České republice zastřešuje oblast rekordů a kuriozit.

O možném rekordu se dozvěděli pravidelní návštěvníci Horáckého leteckého dne, Jan Zahradník z Jihlavy spolu se svým desetiletým synem Tomášem. „Se synem už se na to moc těšíme, říkali jsme si, že letadla půjdeme sami přepočítat. Myslím si, že je to po těch letech příjemné zpestření," řekl Zahradník, který se na letecký den vypraví již popatnácté.

Tradiční zářijový termín přesunout blíže do léta se organizátoři letos rozhodli jednak právě kvůli sletu letadel amatérské asociace a také kvůli tomu, že očekávají lepší počasí. Oproti předchozím ročníkům leteckého dne také bude klasický komponovaný program pouze jednodenní, 
a to v neděli. Lahůdkou jednoho z vystoupení bude takzvaný let „No hands", kdy pilot letící „na zádech" pustí řízení letadla a zvedne obě ruce nad hlavu, ven z kabiny dvouplošníku.

Záměrem organizátorů leteckého dne je, aby kromě leteckých vystoupení špičkové úrovně probíhal na letišti i oddechový a doprovodný program, který potěší i širší veřejnost, zejména pak děti a jejich rodiče.