Celé Jihlavsko se chystá na krajské volby, které se uskuteční tento pátek a sobotu. Zatímco v krajském městě a dalších velkých sídlech jsou v pohotovosti desítky lidí, aby zajistily roznos volebních lístků a další nezbytnosti, v těch nejmenších vesnicích mají přípravy klidný průběh. Jako kdyby pro ně předvolební humbuk, včetně politických kampaní, neexistoval. Jen sem tam se totiž na plakátovací ploše na návsi objeví nová barevná reklama s usměvavou tváří politika.

Tak je to i v Kostelní Myslové, obci s padesáti obyvateli. „Máme tu čtyřicítku voličů, lístky už dostali všichni. Volební místnost připravím sám v pátek před začátkem voleb. Čtyřčlennou volební komisi jsme sestavili bez problémů. Většinou máme u voleb účast mírně nad padesát procent," řekl starosta Kostelní Myslové Luboš Nosek.

Trochu zvláštní budou letos volby v Panské Lhotě, která spadá pod Brtnici. „Někteří senioři budou mít problémy s tím dostat se do volební místnosti v tamním kulturním domě, takže členové volební komise půjdou s přenosnou volební urnou za nimi. S urnou pak zajedou i do nedaleké obce Malé," uvedl brtnický starosta Stanislav Jirků.

Lístky pro deset volebních okrsků asi se třemi tisíci voliči byly v Brtnici a okolí rozneseny přes víkend. „Přípravy volebních místností vypuknou ve čtvrtek, případně v pátek. O členství ve volební komisi je jako vždy velký zájem, jejich členové se tedy moc neobměňují." dodal Jirků.

V Jihlavě se budou roznášet volební lístky do úterý. Celkem je jich potřeba doručit 39 227, připraveno jich je o 538 více. „Pokud se stane, že nemůže být z nejrůznějších důvodů volební lístek voliči doručen, nic se neděje, připravena je dostatečná zásoba náhradních volebních lístků, které dostane přímo ve volební místnosti," vysvětlil mluvčí magistrátu Radek Tulis.

Až v den voleb si pro volební lístek dojde Dana Novotná z Jihlavy. „Trvalý pobyt mám přihlášený u rodičů, ale bydlím už jinde. Odvolit tedy musím ve volebním okrsku podle trvalého pobytu. Řešit to budu až o víkendu," sdělila Novotná.

Do 10. října čili do středy je možné si na oddělení evidence jihlavského magistrátu vyzvednout voličské průkazy, o které si lidé mohli zažádat do 5. října. Jihlava má celkem 57 volebních okrsků.

ZUZANA MUSILOVÁ