„Máme jenom jedinou velkou zkoušku, která bude dnes. Uvidíme, jak se nám podaří vše skloubit, sám jsem na to zvědavý," řekl mladý režisér Matěj Balcar, který je absolventem Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku, oboru režie, scénáristika a dramaturgie. A o co vlastně půjde? Tři sta lidí se za doprovodu hudby podle režie postaví do parku. Až budou účastníci na svých místech, promění se v sochy. Obraz nese název Komenský u sochy Gustava Mahlera.

Do živého obrazu v Jihlavě se zapojí tři stovky Jihlavanů z dvaceti jihlavských spolků. Chybět nebudou krasobruslařky, folklorní soubory, sokolové, středoškoláci, dělostřelci nebo účastníci havířského průvodu.

Domluvy mezi jednotlivými spolky zatím probíhaly prostřednictvím telefonů nebo e-mailů. „Přípravy probíhaly dobře, všichni spolupracují. Posílali fotky v kostýmech, všichni jsou do toho zapálení. Někteří dnes přijdou i s rekvizitami, kostýmy budou mít až ve čtvrtek, kdy už to pojedeme naostro," usmál se režisér s tím, že zkoušku pojede téměř podle vojenského plánu. „Skupiny jsem si musel očíslovat, je jich asi deset. Některé skupiny mají ještě podskupiny, takže písmena. Navíc každá skupina musí mít svého vedoucího, aby se to dalo ukočírovat," přiblížil zkoušku Matěj Balcar.

Organizátoři festivalu mají v úmyslu vytvořit největší živý obraz v tuzemských dějinách a chtějí ho zapsat do České knihy rekordů. „Přesný počet účastníků spočítaný nemám, ale bude tam někdo od rekordů, tak snad to spočítá za nás," zasmál se režisér.

Živý obraz Komenský u sochy Gustava Mahlera se veřejnosti představí ve čtvrtek 11. června v patnáct hodin. 
„V Parku Gustava Mahlera jsou různé kopečky, s těmi budeme pracovat. Bude to členité. Na jednom kopečku bude stát Komenský a kolem něj žáci, na druhém městská garda, někde řemesla, soukeníci a tak dále. Do toho orchestr a taneční spolky a pěvecké sbory. Taková je moje vize," přiblížil Balcar.

Organizátoři festivalu s novinkou živého obrazu přišli proto, aby nabídku festivalu zatraktivnili.