„Buď koalici sestavíme nebo se rozejdeme, je to poslední schůzka,“ potvrdila Karolína Koubová (Fórum Jihlava), která by se v případě dohody měla stát první primátorkou Jihlavy. Připomněla, že se koaliční strany shodly na programu i jménech, jablkem sváru je počet radních. Fórum Jihlava jich chce devět, ODS jedenáct jako bylo doposud. „Neumím si představit, že bychom v tomto ustupovali,“ odpověděla Koubová na dotaz Deníku, jak její uskupení přistoupí k vyjednávání a připomněla výsledky voleb.

Zda bude sestavena koalice nedokáží odhadnout ani občanští demokraté. „Buď koaliční partneři přistoupí na požadavky ODS nebo bude otázka, zda ustoupíme my,“ naznačil program vyjednávání lídr ODS Petr Laštovička. Osobně však věří tomu, že se koalice sestaví.

Hnutí ANO by v tom případě i přes vítězství ve volbách skončilo v opozici, stejně jako ČSSD, KSČM a SPD. Koalici by měly naopak tvořit také subjekty Žijeme Jihlavou a KDU-ČSL. „Nastávající koalice bude zcela zásadní pro další rozvoj města a chceme, aby její práce stála na pevných základech,“ uvedlo Forum Jihlava na svém facebooku. Strana je již údajně připravena i na „roli razantní opozice“. Ustavující zastupitelstvo je naplánováno na pátek 2. listopadu.