Velkou slávu na tento den chystají v Panenské Rozsíčce nedaleko Třeště, kde si připomenou hned sedm výročí. A to 130 let místního sboru dobrovolných hasičů (SDH), 110 let budovy školy, sto let lípy svobody, 60 let jednotného zemědělského družstva, 50 let kulturního domu, 30 let nové hasičské zbrojnice a 20 let penzionu. Program začne v 11 hodin.

"Nejprve se setkají žáci, kteří v Rozsíčce chodili do školy. Potom bude následovat oběd a prohlídka obce. Od čtrnácti hodin jsme připravili program pro všechny obyvatele vesnice. Lidé uvidí šermíře, mažoretky, ukázku hasičské techniky. Součástí bude také žehnání hasičského praporu, posezení s hudbou a taneční zábava," řekl místostarosta Panenské Rozsíčky Luboš Mareček.

Stejné výročí místního SDH si v sobotu připomenou také v nedalekém Pavlově. Tam program začne ve 14 hodin v areálu fotbalového hřiště. Dobrovolní hasiči oficiálně dostanou nové auto. Dále se chystá soutěž družstev složených z členů pavlovského sboru, občerstvení, zábava pro děti a posezení s hudbou.

Nudit se nebudou ani v Telči, kde v areálu hasičské stanice změří síly nejtvrdší hasiči. Osmnáctý ročník soutěže, která je v posledních letech známá jako Firefighter Combat Challenge Telč, startuje v 9 hodin a vstup je zdarma. Klání skončí kolem patnácté hodiny. Akci bude moderovat Jiří Pařil. K dispozici bude občerstvení, skákací hrad a vozítka segway.

"Účastníci tyto závody mohou brát jako trénink na mistrovství Evropy ve Slovinsku, které proběhne ke konci září. V republice jsou tři sady překážek, jedna z nich právě u nás. Maximální počet účastníků je osmdesát. My preferujeme české a slovenské závodníky, ale objeví se občas i hasiči z dalších států. Loni poprvé byla kategorie Ženy, dále tu jsou kategorie Muži do 40 let a Muži nad 40 let, ," uvedl za organizátory Jiří Fišara z telčské stanice.

Dráha, kterou hasiči absolvují v plné výzbroji včetně dýchacího přístroje, se dá překonat i za minutu a půl. Co musí závodník zvládnout? Například vyběhnout s hadicemi do věže, přitáhnout těžké závaží zavěšené ve vzduchu, zmáknout manipulaci se zavodněnými hadicemi a ještě se trefit do terče nebo po dráze táhnout osmdesátikilovou figurínu. Hasičská klání toho typu vznikla na začátku devadesátých let minulého století v USA, odtud se rozšířila do dalších zemí. Podobnou soutěž pro nejtvrdší hasiče pořádají také v Jihlavě nebo v Třešti.