Modernizace dálnice D1 zasáhla výrazným způsobem do života lidí v místních částech Jihlavy. Silnice mezi Pávovem a Červeným Křížem je totiž od tohoto pondělí pro dopravu plně uzavřena. Bude se totiž opravovat dálniční nadjezd nad touto místní komunikací. Pouze městská hromadná doprava sem může až do konce března zajíždět. Po tomto termínu však bude platit stopka i pro ni.

„Doprava je vedena po objízdné trase. Auta, která jedou do Červeného Kříže, musí sjet na novém sjezdu z Bedřichova, poté jet po dálničním přivaděči ke Třem věžičkám a odtud do Červeného Kříže a dále do Antonínova Dolu. To samé opačným směrem," vysvětlil vedoucí jihlavského odboru dopravy Ján Tinka.

Už v prvních dnech uzavírky se pod dálničním nadjezdem čile pracuje. Dělají se přípravné práce. „V příštím týdnu budou silničáři přímo na dálnici umísťovat provizorní svodidla a poté se v pruhu na Brno omezí provoz úplně," poznamenal Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic.

Aut ubylo

Zmiňovaný dálniční nadjezd u Jihlavy se má rekonstruovat ve dvou etapách. Nejdříve na uzavřené polovině a poté na té druhé polovině. Uzavírka silnice mezi oběma místními částmi krajského města kvůli modernizaci D1 potrvá až do října. Rekonstrukce dálničního úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou má trvat osm měsíců.

Za několik dní uzavírky si změny v provozu všiml také předseda pávovského osadního výboru Milan Mlejnek. „Nás tato uzavírka v podstatě neomezuje. Jistou komplikací je pro Pávovské, kteří chtějí jet do Červeného Kříže a musí to celé objíždět," poznamenal Mlejnek.

V uzavírce spíše vidí jedno velké plus. A to sice uklidnění dopravy ve směru z Havlíčkova Brodu. „Lidé, kteří jezdili od Brodu do Bosche, už sjížděli na Antonínův Důl a do práce jezdili přes nás, a nikoli přes přivaděč na nový nájezd u Bedřichova. Po uzavírce přes nás nemohou, a máme tu větší klid," vysvětlil Mlejnek.

Ten se diví, že se ještě nenechal do konce oprav otevřený starý sjezd z Pávova na přivaděč. Nyní by prý hodně pomohl především náhradní autobusové dopravě, která se po dobu uzavírky chystá.

O tom, jak to bude s náhradní autobusovou dopravou do Pávova a dalších místních částí, se prý Mlejnek dozvídá z médií. Lidé, kteří pojedou z Pávova, budou muset přestupovat na Bedřichově.