Jihlava zjistila havarijní stav stávajícího vrtu v lednu. Tehdy začala v Popicích skrz městskou společnost Jihlavské vodovody a kanalizace hospodařit. „Realizovali jsme vrt třikrát hlubší v blízkosti stávajícího. Je hotový, dochází na něm k hygienickým rozborům a čerpacím zkouškám,“ informoval před několika dny náměstek primátorky Petr Laštovička (ODS).

Zkoušky byly zahájeny v úterý 30. dubna, v noci ze čtvrtka 2. května na pátek však došlo k definitivnímu poškození stávajícího vrtu. „Vůbec jsme nepočítali s tím, že by se stávající poškozený vrt zhroutil při čerpacích zkouškách,“ přiznal Laštovička s tím, že cisterny s vodou budou muset jezdit do Popic častěji než jednou denně jako do té doby. Jedna cisterna s vodou přitom vyjde městskou kasu na čtyři až čtyři a půl tisíce korun.

Vydatnost se snížila, nebo zvýšila?

Vrt údajně poškodila ve snaze zvýšit vydatnost zdroje Vodárenská akciová společnost (VAS), která ho ještě loni provozovala. „Z provozních deníku je jasné, že se VAS snažila zvýšit vydatnost vrtu tím, že dělala rázové vlny a snažila se ho pročistit. Díky těmto úpravám došlo k poškození vrtu a snížení jeho vydatnosti,“ popsal náměstek. Poté prý začala společnost vozit vodu do Popic v cisternách, aniž by něco řešila.

Mluvčí VAS Iva Librová odmítla komentovat sdělení politiků, uvedla však, že se v Popicích v roce 2017 ve spolupráci s renomovanou firmou povedlo navýšit intenzitu vrtu, následně byla opravena část poškozená stářím. „Kontrola vrtu v roce 2018 potvrdila, že vydatnost vrtu byla zvýšena a vrt je v naprostém pořádku,“ řekla Librová. Navážení vodojemů bylo podle ní zapříčiněno suchem.

Vyplatilo se to

Nový vrt dosahuje hloubky 60 metrů a jeho vydatnost je v rozmezí 0,2 až 0,6 litrů za sekundu. Investiční náklady na jeho zprovoznění vyjdou Jihlavu téměř na 385 tisíc korun. „Máme propočítané, že se to vyplatí. I když víme, že do dvou, tří let budeme propojovat Popice přes vodovod z Vysoké,“ uvedl Laštovička.

Dodávat vodu do domácností bude možné po zasypání starého vrtu a vystrojení nového, což by mohlo trvat zhruba měsíc. „Vrt bude po dokončení schopen vyrábět denně více než 35 metrů krychlových vody, což je dostatečná kapacita pro zásobování všech obyvatel Popic včetně dnes ještě nenapojených,“ uzavřel náměstek primátorky pro oblast správy majetku města Jaromír Kalina (KDU-ČSL).