Pondělní svatomartinský průvod v Jihlavě měl letos nejenže historicky největší počet návštěvníků, ale také největší počet účastníků průvodu. V průvodu svatého Martina bylo v Jihlavě podle hlavního pořadatele Milana Koláře kolem 130 postav. O některých ani nevěděl, že přijdou.

„Hodně lidí chodí samo. My už je ani neoblékáme. Prostě přijdou sami, ze svého nadšení a obleček si seženou. Jak tak sleduji nejrůznější weby, nikde po republice, ani na pražském Staroměstském náměstí, není takový průvod, jako je v Jihlavě," přiblížil Kolář.

Letošní průvod měl několik výrazných změn, tou největší byla zřejmě změna trasy průvodu. Průvod už neprocházel kolem jihlavské radnice, ale šel přes Masarykovo náměstí, kde stálo velké pódium. To, jak průvod postupuje historickým centrem, mohli lidé v cíli průvodu sledovat na velkoplošné obrazovce, která byla součástí pódia. Jenže tu byl malý zádrhel. K některým kamerám, které průvod snímaly, někdo ukradl kabely. To ale podle slov primátora města Jaroslava Vymazala, radnici od dalších akcí neodradí. „Co k tomu dodat, to je bez komentáře. Vedle toho, že jsou lidi schopni připravit tak krásnou akci pro ostatní, tak se pak najdou jednotlivci, kteří toho dovedou takto zneužít. Tak to ve společnosti zkrátka chodí. Určitě nás to neodradí," podotkl Vymazal.

Podle něj byla atmosféra průvodu báječná. „Samotný průvod je úžasná věc, bylo dobře, že jsme se letos pokusili zlepšit organizaci. Například tím, že tam byla velkoplošná obrazovka, že to bylo moderované. Lidi to ocenili, dozvěděli se více o historii," zhodnotil primátor s tím, že zajímavostí je, že průvod svatého Martina v Jihlavě původně začal jako volební kampaň. „Nakonec z toho vznikla tahle krásná tradice. Město ji bude určitě podporovat i nadále. Takové věci jsou potřeba. Aby lidi přišli a pobavili se v ulicích. Viděl jsem, že život na náměstí v pondělí uhasínal okolo deváté hodiny večer, takže lidi se bavili od čtyř až do devíti, mám z toho radost," dodal primátor.

Podle hlavního organizátora Milana Koláře se i v letošním průvodu objevily nějaké chyby, on sám se ale snaží se na vše dívat pozitivně. „Víme, že byly fronty, víme, co vylepšit, a chceme být lepší. Prozatím ale sbírám od lidí pozitivní názory, hodnotící schůzku máme v pátek," doplnil Kolář.

Svátek svatého Martina se oslavuje na počest biskupa Martina z Tours. K jeho životu se váže legenda o plášti. Ta praví, že se Martin se svým pláštěm podělil s žebrákem, kterého potkal u městské brány.