Přestože část úrody řepky olejné v ZD Sedlejov poničily kroupy, předseda společnosti Jindřich Pospíchal už teď ví, že letošní žně budou vydařené. Sklizeň obilí na Jihlavsku je v plném proudu. Pokud vydrží počasí, žně tady skončí na přelomu srpna a září.

V Sedlejově budou mít sklizeno ještě dřív. „Zbývá nám sklidit čtvrtinu ploch, díky přízni počasí postupujeme v těchto dnech rychle. Co se týče výnosu, tak nechci mluvit o rekordech, ale lepší průměr to nakonec bude," řekl Pospíchal. Bouřky, vichřice a krupobití zasáhly pole ZD Sedlice naštěstí jen z malé části.

Stejně tak se zachovaly rozmary letního počasí k porostům obhospodařovaným zemědělci v Hodicích. „Naštěstí jsme pro tuto situaci pojištěni, takže ekonomické dopady negativně nepocítíme," připomenul předseda ZD Hodice Jiří Pittner.

Letní bouřky se svými průvodními jevy zkomplikovaly na přelomu července a srpna žně také zemědělcům v Puklicích, v Brtnici a ve Stonařově. A úrodu jarního ječmene nepříznivě poznamenalo dlouhotrvající červencové sucho. Naopak jarní chladné počasí a červnové povodně zemědělci na Jihlavsku zásadně nepocítili. „Oproti jiným rokům mají žně na Jihlavsku desetidenní až čtrnáctidenní zpoždění. Teď je ale léto, jaké má být, takže se tento skluz nakonec zřejmě podaří částečně smazat," komentoval postup žňových prací ředitel Agrární komory Jihlava Vlastimil Vaněk.

Loni končily žně na Jihlavsku 28. srpna. Letos to zřejmě bude o několik dní později. Řada zemědělců, podobně jako ti sedlejovští, počítají dny do konce žní 2013 na prstech jedné ruky. „Pokud se nic nečekaného a nepříjemného nestane, tak budeme mít všechno sklizeno během čtyř pěti dnů," hlásil v pátek předseda hodických zemědělců Pittner.

Skončena je na Jihlavsku sklizeň ozimého ječmene, těsně před dokončením je sklizeň řepky. V obou případech s velmi slušným výsledkem. „Řepka předčila letos veškerá má očekávání," konstatoval s uspokojením Vaněk.

Spokojenost panuje i při hodnocení sklizně ozimého ječmene, který má výnos oproti loňsku o více než tunu z hektaru vyšší.

Hlavní práce se v těchto dnech soustředí na sklizeň ozimé pšenice, která je na Jihlavsku zaseta na téměř polovině všech ploch, kde se pěstuje obilí. A také na jarní ječmeny, druhou nejčastější obilovinu.

Celkem musí zemědělci na Jihlavsku sklidit letos obilí z 23 809 hektarů. To je o 390 hektarů méně než loni. Na jedné straně přibylo 380 hektarů ozimé pšenice, která se letos sklízí z 10 980 hektarů, na druhé straně je o 523 hektarů méně jarních ječmenů, kde výměra osetých ploch klesla na 6 890 hektarů.

Naopak řepku letos pěstují zemědělci na 7 193 hektarech, zatímco před rokem jí oseli 7 036 hektarů.