Potvrdil je starosta města Jindřich Skočdopole. „V Rabínském domě pracují restaurátoři v režii Federace židovských obcí. Ta chystá velký projekt za půl miliardy korun na záchranu židovských památek ve dvanácti městech. Polná do něj zapadá právě rekonstrukcí Rabínského domu, která by měla přijít celkově na 20 až 25 milionů korun,“ uvedl Jindřich Skočdopole.

Předběžný záměr počítá uvnitř památky s malým penzionem a stylovými prostorami.

„Stařičké domy, které se podaří zachránit, připomínají osoby, žijící v nich po staletí. Je to kulturní dědictví a to považuji za nesmírně důležité zachránit. Patří nejen židovské obci, ale všem lidem,“ připustil předseda Židovské obce Brno Pavel Fried.

„Rabínský plácek na židovském městě už různí řemeslníci dlouho dávají do pořádku a Rabínský dům má snad jen nová okna, jinak tam není nic vidět. Když se do zchátralých památek napumpují peníze, hned dostane místo jiskru a lidé tam budou rádi chodit,“ přiblížila Daniela Topičová, žena, která se významně angažuje v polenské kultuře.

Přestože je židovská synagoga rekonstruovaná se vším všudy, má židovská obec v plánu ještě další vylepšení některých stavebních prvků.

Nelze využít oba dotační programy

„Všechno je v režii Federace židovských obcí. Na obnově památek se zatím pracuje jen omezeně. Kdo se zapojil do programu federace, nedostane už žádné peníze z fondu regenerace památek,“ upozornil starosta Skočdopole. Souběh dotací ze dvou dotačních programů pravidla podle něj nepřipouštějí.