Ještě tři měsíce zbývají do říjnových voleb do obecních a městských zastupitelstev, přesto však na radnicích už nyní upravují podmínky pro politickou agitaci v místním tisku. Lidé se tak mohou připravit na to, že na ně v zářijových číslech kromě tradičních rubrik čeká také předvolební masáž politických stran a hnutí.

Například v Brtnici kvůli volbám upraví periodicitu Brtnického zpravodaje. „Vycházíme jednou za dva měsíce, teď ovšem kvůli pouti a volbám vyjdou dvě čísla zhruba po jednom měsíci," uvedl k úpravám vydání radničních novin starosta Brtnice Stanislav Jirků.

V Brtnici proto chystají vydání jednoho čísla mimořádně už v průběhu září. „Do něj si lze zajistit rezervaci zpoplatněného místa stránky pro volební kampaň. Kromě předvolebních záležitostí však půjde o standardní číslo, ve kterém se čtenáři dozví i aktivity ze života spolků a podobně. Tak jak jsou na to zvyklí," ubezpečil starosta Jirků. Kandidáti a nově vzniklá hnutí, která budou chtít jít do voleb v Brtnici, musí počítat s tím, že prostor na jednu stranu zpravodaje je vyjde zhruba na jeden tisíc korun.

Podobně řeší situaci i jinde. Jasno už mají v Novinách jihlavské radnice. „Pokud budou chtít politické strany a hnutí využít prostor pro prezentaci před volbami v radničních novinách, musí si zaplatit inzertní prostor," poznamenal Lubomír Maštera z redakce Novin jihlavské radnice. Jedna barevná strana v jihlavském radničním tisku vyjde na 12 tisíc korun.

V Třešti se radní rozhodli, že kandidujícím subjektům věnují prostor v omezené míře zdarma. Každá kandidátní strana ve městě bude moci v měsících září, říjen a listopad využít nabídku na jednu černobílou stranu v měsíčníku Naše Město zdarma. „Jednostránkový prostor si mohou strany rozdělit dle svého uvážení do nadcházejících tří měsíců," doplnila Michaela Marešová z kulturního odboru. V praxi si tak mohou zarezervovat půlku strany v září a půlku v říjnu. Případné poděkování voličům v listopadu si už ale zaplatí.

V případě, že budou chtít strany využít barevné stránky, budou si to muset zaplatit.