Růžená, obec s více než třemi stovkami obyvatel pod hradem Roštejn, zůstane po podzimních komunálních volbách bez starosty a zastupitelstva. Registračnímu úřadu v Třešti, pod který Růžená spadá, totiž do úterní čtvrté hodiny odpoledne dorazila pouze jedna kandidátní listina se jménem jednoho člověka. A to je na sestavení sedmičlenného zastupitelstva málo.

Proto, aby se v obci mohly na podzim volby uskutečnit, bylo ale potřeba alespoň sedm kandidátů. „Kdo jednu kandidátní listinu podal, nemohu v tuto chvíli sdělit, protože zmocněnec strany nedal souhlas se zveřejněním," uvedla vedoucí třešťského správního odboru Helena Vrzalová, která podané kandidátní listiny zpracovává. V tuto chvíli je však už zřejmé, že v Růžené ve dnech 10. a 11. října volby do zastupitelstva neproběhnou.

Náhradní termín

„Nyní by měl starosta na úřední desce obce vyvěsit oznámení o tom, že se volby do zastupitelstva v obci konat nebudou," přiblížila další postup Vrzalová. Poté, až současnému zastupitelstvu skončí funkční období, bude muset Ministerstvo vnitra určit správce obce z řad svých úředníků. A to až do doby náhradního termínu voleb. Ministru vnitra v těchto případech zákon ukládá povinnost do třiceti dnů od vyhlášení volebních výsledků stanovit dodatečný termín komunálních voleb. Ty by se pak měly uskutečnit do tří měsíců.

Jak současnou situaci vidí starosta obce František Trojan, se ve středu nepodařilo zjistit. Na telefonu nebyl k zastižení.

V minulosti však občané v obci protestovali například proti vysokým poplatkům za svoz komunálního odpadu, kdy po obci dokonce kolovala petice, a peticí v roce 2011 protestovaly také maminky proti odchodu dvou učitelek z růženské mateřské školy.

Na Jihlavsku tak půjde zřejmě o jedinou obec, ve které se volby v řádném termínu neuskuteční. Registrační úřady v Jihlavě, Telči, Polné a v Brtnici podobný případ nezaznamenaly.

V Jihlavě podalo kandidátní listinu dvanáct stran, v Telči jich jde do voleb osm, v Polné sedm a v Třešti a Brtnici shodně po šesti politických stranách a hnutích.

V Polné kandidují čtyři politické strany a tři nezávislá uskupení. Pod registrační úřad v Polné spadá celkem 16 obcí. „Ve všech obcích je dostatečný počet kandidátů, volby se uskuteční všude," potvrdila Magda Smejkalová, vedoucí polenského správního a sociálního odboru.

V Třešti se budou chtít na radnici dostat zástupci čtyřech politických stran, jedna strana sestavená z nezávislých kandidátů a jedno politické hnutí. „Přesné informace o tom, o jaké jde politické strany, budeme moci zveřejnit po 11. srpnu. Do té doby od některých z nich nemáme potřebný souhlas," podotkla Vrzalová. Pod registrační úřad v Třešti spadá 12 obcí, z nichž se tedy volby neuskuteční ve zmiňované Růžené kvůli počtu kandidátů, který je nižší než minimální. Také v Brtnici se o posty na radnici budou ucházet čtyři politické strany a dvě nezávislá sdružení.