Městský kamerový dohlížecí systém v Telči se bude rozšiřovat. Kamera se umístí zejména do ulice Palackého. „Je to jediná oficiální a také hlavní přístupová cesta na náměstí,“ vysvětlil Zdeněk Bláha, který má na městském úřadu kamerový systém v kompetenci. „Nebudeme monitorovat každé vozidlo, ale policie může záznam využít, pokud by se v ulici něco stalo,“ doplnil starosta Roman Fabeš.

Lepší monitoring bude také v Masarykově ulici. Tam sice jedna kamera je, ale nepokryje celý prostor. „V nočních hodinách se tam sdružují nejen mladí lidé, kteří jdou z diskotéky. Loni došlo k rozbití výlohy,“ řekl Bláha. Co se týká městské policie, ani letos v Telči nebude. „Je to otázka financí a využitelnosti městské policie v zimních měsících,“ řekl starosta.

Telč se bude věnovat také modernizaci kamerového systému. Přenosová síť, která fungovala přes Wi-Fi přejde na optickou síť, na které už část kamerového systému funguje. Celkové náklady celé akce se odhadují na více než dvě stě třicet tisíc korun, Kraj Vysočina poskytne necelých sto osmdesát tisíc. Zbytek doplatí město. Vzhledem k blížící se turistické sezóně je cílem realizovat projekt co nejdříve.

Kamery se v Telči objevily před devíti lety, tehdy byly čtyři. Postupně se jejich počet výrazně zvýšil. „V současné době máme patnáct kamerových bodů plus šest kamer na nádraží Českých drah, které ale nejsou v majetku města,“ uvedl Bláha.

Kromě Telče se bude kamerový systém v kraji rozšiřovat či obnovovat také ve Velkém Meziříčí, ve Žďáru nad Sázavou a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na Jihlavsku mají kamerový systém vedle krajského města také například Polná, Batelov nebo Luka nad Jihlavou.