Práce na zámku si pochvaluje i kastelán Bohumil Norek. „První roky to přitáhne dost návštěvníků. Budou zvědaví, co se změnilo a co je na zámku nového,“ předpověděl. „Na zámku v Telči jsem asi někdy byla, ale už si to nepamatuji. Ráda se tam podívám znova,“ nepřímo potvrzuje slova kastelána Lucie Dvořáková z Jihlavska. Opravdu je na co se těšit. Na zámku bude šest prohlídkových tras, některé z nich budou přístupné celoročně.

Novinkou od příštího roku bude Zámecké muzeum, kde veřejnost uvidí průřez historií a nebude chybět ani vazba na město. Otevře se zjara a navštívit ho bude možné po celý rok. Další novinkou bude prohlídková trasa Pivovar s instalovaným depozitářem na hospodářském nádvoří zámku. „V depozitáři se mohou návštěvníci podívat, jak je nábytek uskladněný,“ uvedl Norek a přidal i jednu zajímavost: „Při kopání kanalizační šachty v nároží prvního patra zámeckého pivovaru byl nalezen trám vyčnívající z původní středověké zdi. Jedná se o nejstarší prvek nalezený na zámku. Pochází z roku 1477.“

Ilustrační foto.
Nová železnice do Dačic: zabrání zpoždění i ujíždění spojů z Havlíčkova Brodu

Letošní turistická sezona přitom bude jen od úterý třetího května do konce srpna. Návštěvníci se zatím musí spokojit pouze s druhým prohlídkovým okruhem, který ukazuje byt posledního majitele zámku Podstatzky-Lichtensteina. „Zařízení místnosti je v původním stavu, tvoří významné svědectví o podobě šlechtických interiérů,“ řekl Norek a pokračoval: „Vzhled salónů je odrazem konce devatenáctého a začátku dvacátého století.“ Dočasně nepřístupný je první prohlídkový okruh představující renesanční sály a zámecké podzemí.

Věci nevídané

Dělníci zde pracují od druhé poloviny února 2020. „Nyní je hotová trasa Zámecké muzeum, pracují tam restaurátoři,“ uvedl Norek. Před vystavením v muzeu bude potřeba zrestaurovat na tři sta předmětů, další čeká částečné ošetření. „Do muzea se dostane nábytek, porcelán, zbroj nebo obrazy, co se nevešly na dvě klasické prohlídkové trasy. Budou tam věci, které lidé dosud neviděli,“ poodhalila Lucie Norková.

Revitalizací již prošly mimo jiné venkovní fasády, vyčištěné jsou i malby v sálech. Podle kastelána jsou parádní i zrestaurované malby v arkádách v zámecké zahradě. V přízemí starého hradu pak bude nově infocentrum, vchod do něj vznikl vybouráním okna. Stavební práce na zámku, který je památkou světového dědictví Unesco, vyjdou zhruba na sto padesát milionů, dalších sedmdesát milionů si pak vyžádá restaurování.

Jaké zajímavosti si pro návštěvníky připravily hrady a zámky na Vysočině, se dozvěděli novináři na zvláštní úterní tiskovce v Lipnici nad Sázavou.
Hrady a zámky otevírají: lipnický hrad láká na skautský tábor, šermíře i kováře

Kastelán se setkal i s nepravdivými informacemi ohledně budoucnosti zámku. „Jdou fámy, že se bude měnit zahrada. Není to pravda, zůstává ve stejné dispozici, jak byla. Akorát tam bude víc květinové výzdoby a přibyl tam kousek cestičky v severovýchodním rohu, to je všechno,“ uvedl vše na pravou míru.

Vzhledem ke stavebním pracím zatím návštěvníci nesmí do zámecké zahrady ani do zámku sami. „Shromáždí se před zámkem, průvodce s nimi zajde do pokladny a pak pokračují na prohlídkovou trasu,“ popsal kastelán Norek, jak budou vypadat prohlídky. Zámecký park bude veřejnosti zpřístupněný bez změny.