."Komentovaná prohlídka archeologických lokalit v centru Telče se zaměří například na Lannerův dům, náměstí Zachariáše z Hradce či areál bývalého dvorce při kostele svatého Ducha. Opomenuty nezůstanou ani nejnovější archeologické výzkumy v areálu zámku. Prezentován bude stav archeologického poznání města na základě dosavadních výzkumů a možnost výpovědi archeologických nálezů k dějinám města," řekla mluvčí telčského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Ilona Ampapová.

Telčské pracoviště se touto akcí hlásí k Mezinárodnímu dni archeologie letos již popáté. V roce 2015 připravili památkáři v sídle NPÚ v Telči simulované archeologické naleziště, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet základní archeologické postupy. O rok později ukázali středověkou gastronomii a celý proces přípravy jednoduchých středověkých pokrmů. Součástí byla i přednáška Pfaffenschlag – Život ve středověké vsi.

"V roce 2017 proběhla přednáška o vaření, stolování a stravování ve středověké společnosti. Její součástí byla i prezentace replik stolního a kuchyňského nádobí a pomůcek. V loňském roce památkáři uspořádali přednášku o vědeckých a nevědeckých přístupech k historii," doplnila Ampapová.

Stanislav Vohryzek od roku 2017 pracuje na územním odborném pracovišti NPÚ v Telči jako archeolog. Odborně se zaměřuje problematiku dějin šlechty, osídlení, kasteologii a monasterologii. Aktivně se podílí na publikační a přednáškové činnosti.

MDA je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Poprvé tento den slavili v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.