Několik desítek nových pracovních míst v uplynulých měsících přinesl do Telče nový zaměstnavatel. Je to firma Maxxisample, která se zabývá výrobou vzorníků pro sluneční a stínicí techniku. Od září funguje v areálu bývalé firmy Interier v Třebíčské ulici. Telč se už několik let potýká s poměrně vysokou nezaměstnaností, která v zimních měsících ještě vzrůstá.

„Firma má nyní celkem asi sedmdesát zaměstnanců, z toho kolem pětapadesáti je přímo ve výrobě. Dalších asi pětatřicet lidí dělá z domu. Jedná se převážně o lehkou manuální práci v textilním oboru. Uplatnění u nás najdou hlavně ženy," řekl obchodní ředitel Roel L. C. Heijting s tím, že firma by ráda časem nabídla ještě více pracovních míst.

„Nyní stále hledáme ty, kteří by mohli dělat z domu a pro práci si k nám dojíždět dvakrát týdně. Sháníme také obchodního asistenta nebo asistentku. Plánujeme, že se výroba rozšíří tak, že tam budeme mít stabilně zaměstnáno šedesát lidí, a v zimě, kdy máme více práce, tento počet stoupne až na sto," zmínil obchodní ředitel. Dodal, že začínající firma má aktuálně zakázek dostatek. Podle ředitele Heijtinga práci v této firmě mohou v budoucnu najít například i lidé, kteří jsou v době letní turistické sezony zaměstnáni ve službách a přes zimu jsou nezaměstnaní. Firma spolupracuje s úřadem práce a s městem.

Příchod nového zaměstnavatele vedení města vítá. „Pro Telč, kde v minulosti skončilo několik větších firem a nezaměstnanost se pohybuje kolem osmi procent, je to určitě plus. My průběžně hledáme další možnosti, jak do města přilákat nové zaměstnavatele a investory," informoval telčský starosta Roman Fabeš.

Několik desítek nových pracovních míst v Telči příští rok dle vyjádření investora přinese i otevření areálu volnočasových aktivit a turistiky Panský dvůr ve Slavatovské ulici. V centru se nyní intenzivně pracuje, vzniknou tam stáje, výstavní plochy, vzdělávací a společenské místnosti a lanové centrum s půjčovnou kol.

Ze statistik úřadu práce vyplývá, že letos v říjnu byla nezaměstnanost v Telči 7,6 procenta a ve správním obvodu Telče 6,9 procenta (oproti zářijovým údajům 7,9 a 6,9 procenta). Na Vysočině byla v říjnu nezaměstnanost 6,4 procenta a v celé České republice 7,1 procenta. Pokles nezaměstnanosti o 0,3 procenta v době, kdy ubývá sezonních prací, je v případě Telče nejlepším výsledkem této statistiky za několik posledních let.

ZUZANA MUSILOVÁ