„Stanice bude sloužit hlavně k výrobě elektrické energie. Další výhodou je to, že zhodnotíme biologický odpad z naší výroby,“ popsal předseda ZD Telč Miroslav Nosek.

Družstvo plánuje zpracovávat především hovězí kejdu a kukuřičnou senáž. „Ve fermentoru budou tyto složky smíchány a uvolní se z nich metan. Ten se bude jímat do plynojemu a postupně spalovat v kogenerační jednotce, která bude vyrábět elektrickou energii,“ popsal funkci bioplynové stanice Nosek.

Bioplynová stanice by měla být v provozu po celý rok. Elektrický výkon kogenerační jednotky bude z původních 537 kW navýšený na 620 kW. „Tepelný výkon potom navyšujeme z 620 kW na 715 kW,“ prozradil předseda ZD Nosek.

Tepelná energie bude sloužit potřebám fermentačního procesu a bude také ekologicky vytápět areál družstva.
Součástí nově budovaného areálu bude i nádrž na odpad z fermentačních nádrží. Odpad bude telčské družstvo využívat jako hnojivo, které, oproti kejdě, nezapáchá.

Jako dodavatele si ZD Telč zvolilo německou firmu. „Obecně tato technologie pochází z Německa a české firmy ji přebírají. Němci s tím mají větší zkušenosti, máme tak větší jistotu,“ odůvodnil Miroslav Nosek.

Provoz bioplynové stanice v ZD Telč bude automatizovaný. Technologické úkony si vyžádají práci jednoho až dvou lidí z družstva.Výstavba stanice by měla být dokončena k poslednímu dni v lednu příštího roku.

Kraj Vysočina se k výstavbě bioplynových stanic staví kladně a hodlá je podporovat.
„Chceme podpořit hlavně bioplynové stanice zemědělského typu. Je to jedna z posledních možností, jak můžeme pomoci zemědělským družstvům,“ sdělil Josef Matějek, radní kraje Vysočina.

„Nechceme u nás větrné elektrárny a nelákají nás ani fotovoltaické. Rádi bychom na Vysočině viděli elektrárny na bázi zelené hmoty,“ dodal radní.

Bioplynové stanice podle Josefa Matějka neruší ráz krajiny, protože jsou to nízké stavby a nachází se většinou ve střediscích či areálech firem.
Na Vysočině už několik bioplynových stanic fuguje. Například v Koutech na Třebíčsku nebo v Lípě na Havlíčkobrodsku.

V dohledné době by dalších deset až patnáct mohlo v regionu vzniknout. „Jedna stanice jede i ve VOD Jetřichovec, ale ještě není úplně dokončená. Je to jedna ze tří stanic v Evropě, kde využívají odpadní teplo,“ poznamenal radní Matějek.

Kraj by chtěl zájemcům poskytnout půjčky na projekty a zasadit se o možnost využití evropských peněz na stavbu těchto stanic.

Michaela Hrozková