Současná cena vody ve městě je 143 korun za kubík. Vodné dělá 79 korun z této částky, stočné 64 korun. „Rada ani zastupitelstvo neurčuje výši, kolik budou občané platit za vodu. O navýšení rozhodla valná hromada SVAK, bylo to o devětadvacet procent,“ vysvětlil starosta Vladimír Brtník.

Lidé se zlobí, nechtějí tak drahou vodu, navíc jim chyběly informace ke zdražování. Nutno však jedním dechem dodat, že ne všem se zdá cena přemrštěná. „Ve Slavonicích je to od Nového roku přes 160 korun,“ poznamenala například Rozálie Kovářová. „Budu chodit s cefnou do rybníka,“ utrousil Vladimír Tauber, který současnou situaci očividně bere s nadhledem.

Předsedou Svazku vodovodů a kanalizací Jihlavsko je bývalý dlouholetý starosta Telče a současný zastupitel Roman Fabeš. „Sestavení kalkulací cen za vodné a stočné pro rok 2023 bylo velmi složité. Promítly se do nich zejména vysoké ceny energií, materiálů, chemikálií a dalších vstupů,“ vysvětlil již dříve. Únorového zasedání zastupitelstva se nezúčastnil, pro Deník však vzkázal, že se chystá občanům cenu vody lépe vysvětlit.

Například Karel Čermák poukázal na fakt, že zdroj a úpravna vody je v nedaleké Nové Říši a voda by proto měla být v Telči levná. „Cena se mění v závislosti na konkrétních provozních podmínkách,“ zmínila mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Librová. Jak dodala, do ceny za vodné a stočné je nutné promítnout i peníze na plánované obnovy vodovodní a kanalizační sítě.

Podobně i Brtník argumentoval, že se největší část peněz za vodu vrací do oprav a investic ve městě. V Telči spolkla vodovodní infrastruktura za poslední roky přes sto padesát milionů. „Ze zvýšené ceny nadšení nejsme, ale jsme rádi, že se finance vrací do kanalizace a přípojek,“ komentoval starosta.

Lidé poukazovali také na fakt, že je cena vody v Telči letos vyšší než v Jihlavě a ptali se, jestli by nebylo lepší vystoupit ze SVaKu. „Tudy cesta nevede,“ řekl Brtník, místostarosta Jiří Pykal následně vysvětlil, že ve svazku se některé náklady dělí mezi více obcí a tak je to ekonomicky výhodné.