Uskupení Společně pro Telč, které skončilo za vítězným SNK ED hned druhé v poměrně těsném závěsu se ziskem téměř čtvrtiny voličských hlasů, se tak opět musí spokojit s místem v opozici. Pro pět zastupitelů ze zmíněného uskupení je to velké zklamání.

Jak vysvětlil starosta Roman Fabeš, úspěšná spolupráce SNK ED, KDU-ČSL, ODS a Čas změny funguje již několik volebních období a i nyní panuje mezi těmito subjekty programová shoda. Tato uskupení mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu většinu 14 hlasů. Starostou by se měl stát Roman Fabeš (SNK ED) a místostarostou Pavel Komín (KDU-ČSL).

"V rámci povolebních vyjednávání jsme se společně postupně sešli i se dvěma zbývajícími subjekty v zastupitelstvu - Společně pro Telč - Piráti a Zelení a s KSČM. A pro Telč je určitě dobré, že jsme se s nimi shodli na většině programových priorit. Se Společně pro Telč - Piráti a Zelení jsme se ale neshodli na složení rady města. I přesto ale věřím, že stejně jako v minulém období budeme na rozvoji našeho města spolupracovat," řekl Roman Fabeš.

Společně pro Telč – Piráti a Zelení oproti minulým volbám, kdy kandidovali poprvé, dosáhli překvapivého úspěchu. Zdvojnásobili totiž výsledek na 23,24 procenta hlasů a namísto dvou získali pět zastupitelských křesel. I tak skončili v opozici.

„Téměř čtvrtina telčských voličů, která dala hlas našemu sdružení Společně pro Telč - Piráti a Zelení, vyjádřila vůli po změně. Staronová, právě složená koalice SNK ED, KDU-ČSL, ODS a Čas změny s podporou KSČM, bohužel nereflektovala tuto skutečnost a rozhodla se nepokračovat v tradici, kdy bychom jako druhá nejsilnější strana získali post místostarosty a ani v tradici široké koalice,“ vyjádřil se bezprostředně po zveřejnění výsledku povolebních vyjednávání lídr uskupení Jiří Pykal.

Zklamání je podle Pykala o to větší, protože se zástupci druhé nejsilnější strany aktivně účastnili povolebních jednání, kdy dosáhli velké programové shody napříč všemi tématy a nabídli i aktivní práci v radě města. „Protože nám nejde o placené posty, ale hlavně o prosazování programu, nabídli jsme při vyjednávání i ústupek netrvat na pozici místostarosty, ale pouze na dvou místech v radě města. A je pro nás určitým zklamáním, že další strany o naši spolupráci v radě nestojí a že 8 546 hlasů našich voličů nechtějí vyslyšet. Jsme tedy nuceni opět přijmout opoziční roli a z té se snažit prosadit maximum možného z našeho programu,“ uzavřel Pykal.

Ustavující zasedání zastupitelstva se uskuteční ve středu 31. října v 17 hodin v konírně státního zámku. Dojde k volbě starosty a místostarosty.

Sdružení nezávislých a SNK ED, kde je lídr starosta Roman Fabeš, získaly 26,15 procent hlasů a 6 mandátů. Uskupení Společně pro Telč – Piráti a Zelení se 23,24 procenty hlasů skončilo na druhém místě se ziskem pěti mandátů. KDU-ČSL v čela s místostarostou Pavlem Komínem měla 17,42 procenta, a to jí stačí na čtyři mandáty. Čtvrtou nejsilnější stranou je ODS s 15,98 procenty a třemi mandáty. Pátá KSČM získala v zastupitelstvu dva mandáty, šestý Čas změny jeden. Do zastupitelstva se tedy dostalo všech šest subjektů, které ve volbách kandidovaly.