Star Wars neboli Hvězdné války. Akční film, který zaplavil v uplynulém měsíci plátna všech kin. Star Wars mánie ale koupí lístku na promítání nekončí. Na motivy tohoto oblíbeného filmu například vzniklo i několik deskových her, a ty se rozhodli včera vytáhnout i na pravidelném herním odpoledni 
s deskovými hrami v Třešti.

„Většinou žádné téma ani nemíváme, ale chtěl jsem přilákat více lidí a Star Wars je teď velký hit. V třešťském kině dokonce přidávali i několik promítání, tak jsem si říkal, že by to mohlo přilákat pozornost i v případě deskových her. Taky jsem si koupil hru Star Wars Armada a chtěl jsem si ji s někým zahrát," řekl organizátor herních klubů Ondřej Průcha.

Jak sám dodává, to je i důvod, proč herní odpoledne začal organizovat. „Jednoduše protože mám rád deskové hry, a mnohdy si je nemám s kým zahrát. Takže jsem hledal další lidi, kteří by sdíleli mé nadšení," podotkl Průcha.

Nákladný koníček

Zálibu v hraní má prý Průcha odjakživa. Už jako malý totiž s rodiči trávil volné odpoledne spolu s kostkami a figurkami. Teď ve svém volném čase například překládá hry z angličtiny do češtiny, recenzuje je, ale i vylepšuje ty, co už má. „Třeba jsem si do jedné hry vyrobil své vlastní maketky asteroidů. Byly tam totiž jen papírové. Také si vždy nabarvím figurky. Nejraději mám hru Dreadfleet. Tam jsou takové malé modely plachetnic, které jsem také vybarvoval. Je to výborná hra, musíte taktizovat. Plánujete trasu lodí a propočítáváte, kam z lodě dostřelíte a podobně," vyprávěl o své zálibě Průcha.

V jeho skříni se dnes nachází okolo dvaceti deskových her, přičemž cena některých se pohybuje i kolem tří tisíc. K mnohým se pak také vyrábí různá rozšíření. Při výběru nových přírůstků se Průcha inspiruje na internetu.

„Úplně první herní odpoledne jsme začínali asi s šesti deskovkami. Pak se to začalo rozrůstat. Kdokoliv ale může přinést svou vlastní hru a také to tak funguje. Vždy se pak společně domluvíme, do čeho se pustíme," zmínil Průcha.

Na herní odpoledne s deskovými hrami chodí většinou okolo deseti lidí. Jezdí například i z Batelova nebo z Velkého Beranova a rodiče s sebou většinou vezmou i své potomky. Ti si pak hrají společně. V neděli se děti například pustily do hry s názvem Záchod, kdy na papírový záchod stojící na figurce pokládaly další figurky. „Komu to spadne, ten prohrál a pak se jede znovu," podotkla jedna z malých hráček.
Přijít může kdokoliv

„Už se takhle scházíme tři roky. Snažím se zapojit co nejvíce lidí, protože z toho pak plynou výhody pro celý klub a aktivity jsou pestřejší. Například se pak můžete domluvit s prodejci, kteří vám dají do klubu hru zadarmo. Taky by pro nás vyšlo levněji nájemné," zmínil Průcha.

Ostych je to, co vidí organizátor jako důvod, proč na herní odpoledne chodí málo nových lidí. Klub se proto snaží prosadit i jiným způsobem. O prázdninách ho Průcha prezentoval například na Parním létě, kdy Třeští projíždí parní lokomotiva a na nádraží se konají koncerty, divadla a další akce. „Měli jsme tam ukázku některých her. Vzbudilo to zájem a paradoxně nejvíce času příchozí strávili se starým fotbálkem, kde jsou ti hráči na pružině a vy jimi cvrnkáte do kuličky. Někdy lidi baví to, co by člověk vůbec neřekl," pousmál se Průcha.

Příští herní odpoledne se v Třešti uskuteční kvůli plesové sezoně až 7. února, další pak 14. února. Vstupné je dobrovolné.

IVANA HOLZBAUEROVÁ