V Třešti plánují zbudovat přírodní koupaliště, takzvaný biotop, přímo v centru města. Městu se totiž naskytla možnost odkoupit půl druhého hektarů pozemků, které se zdají být pro zřízení koupaliště vhodné. Ty se nacházejí v lokalitě zvané Malvíny podél třešťského potoka v sousedství nynějšího sběrného dvora. „Areál bývalých skladovacích prostor Jednoty patří firmě Dinor, která pozemky městu nabídla k odkupu. Pokud se nám je podaří odkoupit, dokážu si představit, že zde vznikne venkovní koupaliště. Bavili jsme se o této možnosti už na radě města," potvrdil úvahy o koupališti starosta Vladislav Hynk.

Otázka koupání totiž lidi ve městě trápí. Nejbližší místo pro letní radovánky je čtyři kilometry vzdálený zatopený lom, který ovšem není příliš vhodný pro malé děti. Je hodně hluboký a voda v něm se delší dobu zahřívá. „Koupaliště v Třešti bych uvítala všemi deseti. Mám dvě malé děti, takže čím dříve to bude, tím lépe. V blízkém okolí nic vhodného není," potvrzuje zájem rodičů o zřízení koupaliště ve městě Miluše Nešporová.

Podobně se k nové myšlence vyjádřila také studentka Monika Salamánková. „Bylo by příjemnější se v létě sebrat a jít se koupat tady ve městě. Je to navíc dobře schované místo, takže by mi vůbec nevadilo, že je prakticky v centru města," zauvažovala nad lokalitou Salamánková.

Úvahy o zřízení koupaliště jsou v současné chvíli teprve na samém počátku. „Lepší místo pro přírodní koupaliště ve městě nenajdeme. Představa je taková, že by šlo o areál s vodní plochou, možnostmi parkování, slunění, volnočasových aktivit a s dětským hřištěm," doplnil představy starosta Hynk.

Do červnové schůze zastupitelstva chce město připravit studii s využitím areálu. Když vše dobře půjde, odkup by mohl být na programu už v září. „Ještě před případným odkupem bude například nutné probrat záměr s Povodím Moravy, zda by sem bylo možné koupaliště umístit," uvědomuje si případná úskalí starosta Třeště.

Provoz biotopu, který je napouštěn vodou z vrtu, je ekologický a bez přidávané chemie, vyjde zhruba na dvě stě tisíc korun ročně. Na jeho vybudování i se zázemím počítá starosta s přibližně devítimilionovými náklady.