První ztvárňuje ibisy v parčíku u pavilonu šelem. Vyřezávaní plameňáci pak zdobí prostor mezi občerstvením Zanzibar a expozicí tapírů.

Autory jsou dva havlíčkobrodští řezbáři Milan Pazderka a Josef Špicl. „Unikátnost řezeb je v tom, že oba reliéfy ptáků jsou vyřezávány do ponechaných odumřelých kmenů stromů, které musely být před dvěma lety ze zdravotních a bezpečnostních důvodů pokáceny," vyjádřil se mluvčí jihlavské zoologické zahrady Martin Maláč.

Mottem řezbáře Josefa Špicla je, že každá vyřezávaná věc je oknem do duše řezbáře. „Mám rád lipové dřevo, jeho vůni, dotek a strukturu. V každém kmeni je něco zakleto, a nejhorší je, když skončí v kamnech," řekl Josef Špicl.

Oba druhy ptáků, které Josef Špicl spolu se svým kolegou, řezbářem Milanem Pazderkou do kmenů stromů v zoologické zahradě vyřezávali, zoo již dlouhou dobu chová a v chovu plameňáku je velice úspěšná. Například plameňáci růžoví jsou jedna z nejstarších skupin ptáků. Vyvinuli se před více než třiceti miliony let a od pravěku se prakticky nezměnili. „Do potravy jim v zoo přidáváme mrkev, kvůli červenému barvivu, jinak by jejich peří samovolně zbělalo," prozradil Maláč.