„Kolem patnáctého srpna bychom se totiž měli dozvědět, jestli na akci dostaneme dotaci,“ řekl mluvčí jihlavského magistrátu Radek Tulis. Pokud Jihlava peníze z evropských fondů získá, mohlo by se environmentální centrum začít budovat ještě do konce letošního, nebo na začátku příštího roku.

„Už jsme netrpěliví. Nové prostory totiž nutně potřebujeme,“ připustila ředitelka zoologické zahrady Eliška Kubíková. Nová stavba by měla vyrůst v těsném sousedství hlavního vchodu do zoo.

Uvnitř budovy lidé najdou nejen dvě učebny, chovatelskou místnost se zvířaty pro výuku a knihovnu, ale i sál pro šedesát lidí. Právě ten nyní zahradě chybí nejvíc.

Učebna jako loď a jeskyně

Učebny by měly být umístěné pod zemí a povede k nim spirálově točitá chodba. Podle návrhu budou na stěnách chodby umístěna terária a akvária.

Jedna učebna bude vypadat jako loď a druhá bude mít podobu jeskyně s vodopádem a napodobeninami krápníků. Architekt Jaroslav Huňáček se při návrhu centra inspiroval komplexem Stonehenge v jižní Anglii. Environmentální centrum by mělo připomínat mohylu.

Pokud Jihlava finanční prostředky z Evropské unie nedostane, centrum v jihlavské zoo nebude. Z vlastních prostředků nemůže krajské město stavbu za 45 milionů korun financovat. Případný neúspěch si ale jihlavská zoo nepřipouští.

„Věříme, že peníze dostaneme. Celá věc totiž stála nejen velké úsilí, ale i nemalé finanční prostředky na projektovou přípravu,“ tvrdí Eliška Kubíková.

V plánu jsou i žirafy

Další velkou investiční akcí, kterou jihlavská zoo plánuje, je výstavba výběhu pro žirafy. Ty by se v jihlavské zoo měly objevit do tří let.
Nový žirafinec by měl stát, stejně jako environmentální centrum, v sousedství hlavního vchodu.