VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečnou sekeru zakopali 
v domově vydry a ledňáčka

Jihlava – Největší atrakcí nedělního setkání v jihlavském Sasovském údolí bylo mládě vydry říční.

18.1.2015 1
SDÍLEJ:

Setkání v Sasovském údolí.Foto: Václav Novák

Zakopáváme válečnou sekeru s bílými tvářemi. Těmito slovy a uvítáním v indiánském stylu začal nedělní happening v Sasovském údolí. Spolek Zachraňte Sasovské údolí tak spolu s ostatními symbolicky oslavil roční úspěšný boj proti výstavbě mostu v cenné přírodní lokalitě. Na začátku ledna se totiž jihlavští zastupitelé na pracovním jednání dohodli, že výstavba mostu v původně zamýšleném místě nebude v dohledné době realizována a zůstane takzvaně v rezervě. Most je v plánu v rámci nového městského okruhu. Město nyní hledá jiné možnosti, kudy okruh včetně přemostění nakonec povede.

Nedělní setkání v údolí nabídlo lidem několik atrakcí, tou největší bylo ochočené mládě vydry říční, které jeho majitel dovezl až z Rakouska. Připraveny byly i přednášky, opékání buřtů, aktivity v indiánském teepee a prezentace několika druhů zvířat.

„Nejprve jsme chtěli udělat akci jen pro zastupitele, ale nakonec z toho vznikl velký happening. Ze sedmatřiceti zastupitelů přišli tři. Věnovali jsme se hlavně vydře, která tady žije a my ji máme i v logu spolku. Já sama s ní mám také osobní zkušenost. Před dvěma lety řádila v našem zahradním jezírku, vylovila odtud všechny rybky," vyjádřila se Marie Nováková ze spolku Zachraňte Sasovské údolí. V lokalitě se vyskytuje také ledňáček obecný, který je zároveň dalším ze symbolů sasovského spolku. Ze vzácných rostlin stojí za zmínku vemeník dvojlistý, který se řadí mezi orchideje. V místě se nachází také unikátní chráněná lipová alej.

Jedním ze zastupitelů, který se v neděli do Sasova vypravil, byl Pavel František Daněk (KSČM). „Ten most by tady být neměl. Zásah do přírody by byl opravdu značný. Také pro život místních obyvatel by tento most znamenal velkou zátěž. Údolíčko je opravdu nádherné, byla by škoda jej zničit. My se nyní budeme zabývat tím, jak celou záležitost vyřešit," řekl Pavel František Daněk, který je na jihlavské radnici nováčkem.

Podpořit aktivity spolku přišel také Zdeněk Pecha z Jihlavy, který místo dobře zná. „Přišel jsem podpořit dobrou věc, akce má smysl a jsem rád, že to zastupitelstvo přehodnotilo a most tady asi stát nebude. To je rozhodující. My jsme tady byli s vnoučátky a moc se nám tu líbilo, byl tu krásný program a aktivity, jako je opékání buřtů. My sem velmi často chodíme za kamarádem, který má tady nahoře nad námi chalupu," zamyslel se Pecha.

ZUZANA MUSILOVÁ

Autor: Redakce

18.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení