Vánoční vesnička ožije na železnou neděli, tedy třetího prosince. Toho večera se ve tři čtvrtě na pět večer slavnostně rozsvítí vánoční strom, kterým bude smrk omorika z jihlavského sídliště Březinova. „Tento smrk je starý zhruba třicet let a vysoký dvanáct metrů. Je ve vlastnictví města a musí být pokácený po havárii vodovodu, která nenávratně poškodila jeho kořenový systém,“ uvedl mluvčí radnice Radovan Daněk s tím že na sociálních sítích města bude přímý přenos z rozsvěcení.

Veřejnost může strom přihlásit do soutěže Vánoční strom Deníku 2023, stačí poslat jeho fotku. Na náměstí se smrk dostane ve středu 22. listopadu, o jeho zdobení se postarají Služby města Jihlavy, které instalují také výzdobu v ulicích města. Osvětlení bude letos nové, bude i na hradbách a v parku Gustava Mahlera. Novinkou bude také vyhřívaný stan na náměstí.

Po roční pauze opět nebude chybět oblíbené kluziště, letos budou dokonce dvě. „Tradiční kruhový adventní věnec kolem Mariánského sloupu bude pro veřejnost otevřen denně vždy od pravého poledne, o něco menší a obdélníkové kluziště pak bude na parkánu vedle Brány Matky Boží,“ prozradil Daněk. Stejně jako v minulosti bude na horní části náměstí také možnost si půjčit nebo nechat nabrousit brusle.

NOVINKA. Dvě kluziště budou denně otevřené do sedmé hodiny večerní, dopolední hodiny jsou přitom jako v minulosti vyhrazené pro školy a školky. Kruhové bude fungovat do 18. února, u toho menšího na parkánu bude záležet na počasí. Pokud bude příznivé, mohou tam lidé bruslit až do konce února.

Klienti Integrovaného centra sociálních služeb (ICSS) v Jihlavě vytvořili nádherné vánoční dekorace.
Vánoční ateliér v Jihlavě. Senioři ukázali, jak jsou šikovní. Lidé nakupovali

Rovněž do února vydrží na Masarykově náměstí i část stánků s občerstvením, nejvíce jich ale pochopitelně bude od třetího do jednatřicátého prosince. I letos dostanou prostor lokální prodejci. Na sváteční atmosféru se již těší třeba Antonín Černý z Jihlavska. „Co bychom dělali doma? Šli jsme se projít, dáme si medovinu, trdelník, poslechneme koledy,“ chválil si loni adventní náladu v centru krajského města.

Na své si přijdou i patrioti shánějící vánoční dárky. Obě turistická centra totiž budou prodávat originální předměty s jihlavskou tematikou. Budou tam i vánoční kreativní dílničky, Ježíškova pošta nebo betlémský fotokoutek.

V Mrákotíně našli zpěváci koled zázemí u místní restaurace Na Kovárně.
Kovárna v Mrákotíně v obležení zpěváků. Zazněly známé vánoční koledy

Kulturní program bude zahrnovat koncerty, které budou na pódiu ve vesničce každou adventní neděli, zpívat budou místní profesionální kapely i různé dětské soubory. Pondělní podvečery pak budou patřit adventním koncertům na radnici. „Do velké gotické síně si budete moci přijít poslechnout třeba Beatles ve fraku, tedy známé hity slavné skupiny v podání smyčcového uskupení YOLO,“ pozval Daněk. Třináctého prosince se pak na náměstí uskuteční za zpěvu dětského sboru tradiční akce Česko zpívá koledy, kterou pořádá Deník.

Středy a neděle budou obvykle patřit divadelním představením pro děti, jevištěm bude venkovní pódium, ale také radnice nebo Malá scéna Horáckého divadla Jihlava. Kompletní program lze najít na webu www.dojihlavy.cz.

Vánoční poutákMáte tip na zajímavé vánoční aktivity, napište nám: redakce.jihlavsky@denik.czZdroj: Redakce