Až pracovníci Služeb města Jihlavy (SMJ) skončí se stromkem, začnou sundávat také vánoční výzdobu z přilehlých ulic Benešova, Křížová, Matky Boží, Palackého a Komenského.

„Postupně se také odstrojí ze sloupů 50 kusů modrobílých vánočních ozdob, které lemují dolní i horní část Masarykova náměstí. Vánoční ozdoby budou sundávat naši pracovníci ručně, pomocí vysokozdvižné plošiny. Záleží také na podmínkách a elektrických poruchách," upřesnil k trvání prací mluvčí SMJ Martin Málek. Pokud se nebude dít nic mimořádného, tak by tyto práce měly trvat zhruba týden.

Na lípách u sloupu světla zůstanou

Vánoční světelné LED řetězy v délce asi dvou kilometrů, které se nově rozvěsily na lípy kolem morového sloupu, zůstanou umístěné na stromech celoročně. „Důvodem, proč tam řetězy mohou zůstat, je to, že jsou volně položené na větvích, takže nebrání v růstu vegetace. Původně byly stažené k větvím, a proto se na základě rozhodnutí odboru životního prostředí musely sundávat," doplnil Málek.

SMJ předpokládají, že občané začnou v těchto dnech také ve velkém odstrojovat vánoční stromečky. Svoz použitých vánočních stromků je tedy v krajském městě naplánovaný na sobotu 11. ledna.

„SMJ budou svážet stromky hlavně z největších jihlavských sídlišť. Svozová vozidla postupně naloží a odvezou stromky ze sídliště Březinova, Demlova, na Slunci a Dolina," vyjmenoval Málek.

Následně bude proveden svoz z celé Jihlavy. Použité stromky mají být odloženy ke kontejnerům na tříděný nebo komunální odpad a nesmí obsahovat zbytky ozdob, háčků a dalších předmětů. Stromky poputují do kompostárny v Henčově, kde budou na jaře naštěpkovány.