Jiní si zase myslí, že otevřít před třetí adventní nedělí je tak akorát.

Pořadatelem vánočního jarmarku jsou Služby města Jihlavy (SMJ). Mluvčí Martin Málek vysvětil, proč se stánky otevírají až dnes. „Zjistili jsme, že když jsou stánky otevřené příliš dlouhou dobu, trhovci nevydrží až do Vánoc," uvedl Málek. Lidé totiž mají tendenci chodit na trhy týden dva poté, co se otevřou, a v závěru už je účast slabší. „Proto potom řada stánkařů zavírala a odjížděla pryč," dodal Málek.

Proto bude letos jarmark kratší, ale o to by měl být nabitější. Nejenom sortimentem zboží, ale také doprovodným programem.

„Návštěvníci se mohou těšit na bohatý kulturní program a 45 stánků, ve kterých se bude prodávat zejména vánoční zboží. Zajištěné bude však i občerstvení," upřesnil mluvčí.

Na pultech stánků se objeví vánoční dekorace a dárky, čepice a šály, jmelí, vánoční stromečky a kapři, medovina, perníky, svařené víno, dětské punče, cukrovinky, trdelníky, pohankové a špaldové polštářky, pečené selátko, zabijačkové uzeniny, ořechy, čaje, bryndza, žinčice a další zboží. Na náměstí bude i slámový betlém, živá zvířátka v ohrádkách a kolotoč na kliku.

Vánoční jarmark bude otevřen od 9 do 17 hodin. O víkendech bude vždy probíhat kulturní program a stánkaři budou mít otevřeno až do jeho skončení.

Poprvé do Jihlavy zavítá také stánkař Jaroslav Spilka až z Přerova. Ten bude nabízet nejrůznější nápoje a pochutiny. Jeho specialitou je finský punč. „Dávám do něj speciální koření, je to taková moje receptura," přiblížil Spilka, který se o tom, že Jihlava hledá trhovce, dozvěděl z internetu.

Když bude na náměstí kulturní program, chce mít otevřeno do pozdějších hodin i ve všední den. „Počítám, že budu zavírat tak v deset večer," dodal Spilka.