Strom se již nevzpamatoval z oprav trubek, které zajišťují pitnou vodu pro tři tisíce obyvatel a tak našel po nezbytném pokácení ještě uplatnění na náměstí. Než se ale dal do práce dřevorubec, bylo potřeba odtáhnout jedno auto parkující v zákazu.

Nedělním rozsvícením vánočního stromu začal advent také v Jihlavě.
Vánoce v Jihlavě nabídnou dvě kluziště. Vydrží až do února, stejně jako stánky

Pak už se dal do práce profesionální dřevorubec Radek Šerý se svým týmem. „Pokácení jsme museli provést opravdu šetrně a za dokonalé koordinace s jeřábem, protože smrk byl hned vedle hydrantu, kterého se nesměl ani dotknout,“ popsal dřevorubec, který dříve soutěžil i v evropském seriálu dřevorubeckých závodů Eurojack.

Vánoční strom pro Jihlavu

  • je to dvanáctimetrový smrk omorika ze Sídliště Březinova
  • strom rostl třicet let, než ho poškodila oprava vodovodu

Jakmile skončila práce pro motorovou pilu, strom nešel k zemi, naopak ho jeřáb zvedl do výšky zhruba patnácti metrů. A přemístil ho na nákladní vůz. K manipulaci měl omezený prostor, bylo třeba se vyhnout dalším stromům i dvěma nosným lanům trolejového vedení. Po upoutání na nákladní auto strom již mířil do centra Jihlavy.

Následně dřevorubci umístili strom tradičně na Masarykovo náměstí. Přestože má rovnoměrnou korunu, bylo třeba jej natočit tak, aby byl nejkrásnější z pohledu od kruhového kluziště. Je nižší než loňský, jeho podstatná část navíc skončila pod zemí. „Minimálně dva metry ze stromu jdou do kotevní jámy, kde strom nejen jistí, ale také vyrovnává několik seříznutých prken,“ vysvětlila Aneta Hrdličková z magistrátu. I tak ho budou chodit dřevorubci průběžně kontrolovat.

Krampusové a ďábelská vozidla
Děsit se musí umět, říká krampus z Krahulčí. Jeho vášní jsou ďábelská auta

Radek Šerý přiznal, že ke kácení podobně velkých stromů přistupuje s respektem. „Může tam být hniloba, která není vidět zvenku, může prasknout lano, cokoliv se může stát. Snažíme se vždy zabezpečit prostor, aby tam nikdo nechodil a když už stojí na náměstí, jsem zase klidný,“ usmál se na závěr akce Šerý. Už nyní se těší, až uvidí strom nazdobený. O to se postarají pracovníci Služeb města Jihlavy.

Slavnostně se pak strom rozsvítí o první adventní neděli, která připadá na třetího prosince. Ve stejnou chvíli se rozsvítí i okolní uličky či hradby kolem centra. Vánočně osvětlený bude také Park Gustava Mahlera, na začátku ulice Matky Boží je nová světelná lavička.

MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Vysočinu zasypal první sníh. Děti hned začaly stavět sněhuláky

Zdroj: Deník/Jana Kodysová