„Během tohoto týdne jsme zahájili na kompostárně v Jihlavě-Henčově štěpkování použitých vánočních stromků. Letos bylo svezeno na kompostárnu 14,98 tuny použitých vánočních stromků,“ sdělil tiskový mluvčí SMJ Martin Málek. Zaměstnanci skládky teď vánoční stromky postupně štěpkují na speciálním stroji a ukládají je na kompostárnu.

„Rozdrcený biologicky rozložitelný odpad poslouží jako základ do nově vznikajícího kompostu. Kompost používáme také při rekultivaci skládky. Přihnojuje a udržuje se s ním i veřejná zeleň,“ uvedl Málek.

Vyprodukovaný kompost je velmi kvalitní, tak ho lze používat na hnojení zahrádek i záhonů. Kompost si mohou zakoupit firmy i fyzické osoby. „Momentálně máme na kompostárně uloženo zhruba tisíc tun tohoto biologického materiálu. Cena prodeje je sedm set korun za tunu. Při větším odběru máme množstevní slevy,“ dodal Martin Málek.

Stromečky z krajského města pracovníci SMJ odváželi po vánočních svátcích šestého a třináctého ledna. Stromky nakládali do dvou popelářských aut. V dalších dnech už kvůli menšímu množství vyhozených stromečků, jezdilo v ulicích Jihlavy jenom jedno kontejnerové vozidlo.