Na zavřených stáncích bude během první poloviny prosince výstava velkoformátových fotografií. Ta Jihlavany přenese do Vánoc v roce 2019. „Do adventní vesnice bude přistavena i takzvaná vánoční kára a historický kolotoč. Pódium budou zdobit kulisy zobrazující bývalý měšťanský dům Krecl a maketa první jihlavské tramvaje. Prodejce z gastroprovozoven na Masarykově náměstí oslovíme s tím, aby přizpůsobili prodej svého občerstvení i pro návštěvníky adventní vesnice,“ informovala za jihlavskou radnici Aneta Hrdličková.

Z jarmarku zůstane alespoň prodej stromů, jmelí a chvojí, dále pak ryb a produktů z nich. Jinak zavřené zbylé jarmareční stánky i vánoční strom zůstanou nasvícené, barvami bude zářit i Mariánský sloup. Nasvícený bude i obchodní dům Prior, na kterém se každou neděli symbolicky rozsvítí jedna adventní svíce a z reproduktorů na náměstí budou znít koledy.

Jihlavská MHD.
Agresivita cestujících v jihlavské MHD stoupá, strážníci pohlídají noční spoje

Neveřejné bude i letos rozsvícení vánočního stromu. „Záznam z této akce odvysíláme na sociálních sítích města. Na facebooku a na YouTube kanálu Jihlavy nabídneme v neděli večer přání primátorky Karolíny Koubové a obrázky nazdobeného centra města," pozval všechny do online prostoru mluvčí magistrátu Radovan Daněk.

Ilustrační foto.
Časovaná bomba v Jihlavě: Přes dva tisíce dětí přijdou o doktora

Město se snažilo do poslední chvíle vánoční program uspořádat. Mělo připravené varianty při postupném zhoršování pandemické situace. Kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví se však adventní jarmark letos neotevře vůbec a veškerý kulturní program je zrušen. Odvoláno bylo čtyřicet prodejců, kteří měli zaplnit náměstí a navodit tak sváteční náladu.

Kromě adventní vesnice nabídne Jihlava lidem ještě jednu akci, a sice procházku po svátečně nazdobených sídlištích, a s tím spojené soutěže Vánoční putování. “Na celkem deseti vánočních stanovištích si poutníci budou moci splnit jednoduchý úkol, ten si zapsat do soutěžní kartičky a vyplněnou ji odevzdat v informačním centru. Na každého úspěšného řešitele čeká drobná odměna, hlavní ceny se budou losovat až po skončení celého putování,” uvedl Daněk. Více informací k putování mohou soutěžící najít na webu ježkovyoči.cz.

MARTIN SINGR
TOMÁŠ BERÁNEK