Na kolednice se v pondělí usmálo štěstí, po víkendovém aprílovém počasí se totiž příroda trochu umoudřila. I když se teplota ráno  stále pohybovala jen okolo nuly, alespoň svítilo slunce. "Letos na rozdíl od poslední obchůzky chodíme pěšky, povoz s koněm jsme bohužel nesehnaly. Musely jsme se hodně přiobléct, kroje jsme doplnily zimními doplňky," řekla členka souboru Jana Kuklová.

Na pomlázku vyrazilo osmnáct členek souboru, postupně během dopoledne prošly celé město. Podobně jako páni dostaly také ony výslužku v podobě vajíček, pentliček, perníčků, panáčků alkoholu a podobně. Ony zase na oplátku pány a kluky vyplatily vařečkami a válečky. "Chodíme do vybraných domů, kde na nás podle domluvy čeká několik členů souboru. Občas ale zajdeme i jinam. Celkem bychom měly pomladit asi dvacet členů souboru. Svobodné dívky vyplácí kluky vařečkami, vdané ženy jim zase zvalchují záda válečky," přiblížila Kuklová  s tím, že se jedná o náčiní typické pro ženy.

Při obchůzce městem členky souboru potkávaly známé, a ani ti někdy neunikli jejich výprasku.  Po cestě se nezapomnělo ani na zpěv lidových písniček z Telčska nebo na velikonoční koledy.

Dívky a paní se včera zastavily také u telčského starosty Romana Fabeše. Ten jim dokonce zahrál na saxofon. "Válečkování a výprask vařečkami  byla skvělá terapie na moje bolavá záda. Děvčatům to jednou za čtyři roky přeji a těším se na příští rok. Myslím, že na mě přijdou i některé kamarádky, které se inspirovaly členkami Podjavořičanu," řekl starosta.

Členky souboru tuto tradici dodržují od roku 1996. "Já jsem poprvé šla v roce 2000. O této tradici jsme se dozvěděly z knih a materiálů věnovaných Horácku. Chodíme v krojích typických pro Telčsko. Na nich převažuje bílá výšivka na bílém podkladu, kroje odráží charakter chudého kraje, nejsou tak bohatě zdobené jako třeba kroje  z Hané," doplnila kolednice.

Dívky a paní obešly Telč během dopoledne, přesně tak, jak velí tradice. Obchůzku zakončily na náměstí Zachariáše z Hradce, kde se vyfotily společně s mužskou částí souboru. Ti budou zase chodit příští rok.

"Napadlo nás, že bychom s nejmenšími dětmi mohly obnovit velikonoční tradici hrkání, která se v Telči nedodržuje. Ve městě se doteď někteří lidé podivují i nad masopustním průvodem, který také organizujeme," uzavřela Kuklová.

ZUZANA MUSILOVÁ