Babičky začal sbírat před dvaačtyřiceti lety a jeho sbírka už čítá 251 knih z celkových 369 českých vydání. „Babička je opravdu unikát, byla přeložena do 29 jazyků, i takových jako je bengálština, rozhodl jsem se sbírat ale jen ty české,“ vysvětlil Kreibich.

Sbírat začal ve Francii

K této knize se však paradoxně dostal ve dvaceti letech ve Francii, kde studoval. „Ke knize mě přivedl majitel jedné z restaurací. Byl Čech a na stará kolena si otevřel restauraci v přímořských Alpách. Knihu Babička dostal od své babičky, když šel do zahraničí na vandr, aby nezapomněl svůj rodný jazyk,“ vyprávěl sběratel.

A jaký nejcennější klenot má ve své sbírce? „Nedávno jsem získal Babičku, která je z roku 1862, tu Němcová dostala od svého nakladatele Augusty den před svou smrtí. Je fantastická, protože vzadu za textem knihy je stručný životopis vlastnoručně psaný Němcovou,“ rozzářil se Kreibich.

Tam se prý člověk dozví i takové věci, které o Němcové nikdo nevěděl.

Životopis od Němcové

„Například to, že když byla Němcová v nouzi nejvyšší, hledala zaměstnání v blázinci, nebo když jí bylo 13 let, tak dokonce uvažovala o tom, že vstoupí do kláštera, to je fantastické,“ popsal sběratel.

Kniha ho uchvacuje také tím, kolik českých malířů se pustilo do její ilustrace. „Jsou tam nádherné obrazy od těch nejlepších malířů,“ dodal.
Svoji sbírku vzácných Babiček má uloženou doma, k úplné spokojenosti mu jich chybí ještě 118.

„Mám 251 Babiček, které žijí se mnou v domě, kdo se může pochlubit, že má takový ,harém`?“ usmál se Jaroslav Kreibich.