Produkci medu v tomto roce oslovení včelaři zhodnotili jako průměrnou nebo slabší. Kilogram medu se dá u větších chovatelů včel na Vysočině koupit za 110 až 120 korun, stejně jako před rokem. O mírném zdražení uvažují někteří včelaři jen u tmavého medu, který vytáčeli v tomto měsíci.

Světlý med pochází z nektaru rostlin, tmavý vzniká z medovice produkované mšicemi a jinými druhy hmyzu. Včelař Luboš Nosek z Kostelní Myslové na Jihlavsku uvedl, že letošní sezona je opačná než loni, kdy bylo zase málo květového medu. „Teď po pěkném začátku, kdy včely nanosily květový med v dobrém množství, vypadal nadějně i ten lesní med. Ale ta snůška rázem ustala," řekl. Teď už včelaři pomalu začínají včelstva přikrmovat před zimou. Tato včelí farma také touto dobou pořádá prohlídky pro veřejnost. Začínají v pondělí a potrvají do půli srpna. Žihadel se podle Noska lidé bát nemusí. Včely prý uvidí jen přes sklo.

„My jsme ještě sezonu neukončili. Je to o něco lepší než v minulém roce, ale žádná sláva," zhodnotil včelař Jiří Zavřel z Radešínské Svratky na Žďársku letošní produkci medu. V této výše položené části kraje podle Zavřela uškodilo včelám studenější počasí hlavně v květnu. Dřív míval med na prodej celý rok, letos předpokládá, že mu vydrží tak do Vánoc.

Med z lesa a konec

Ondřej Živný, vedoucí pokusného včelína Skřivánek na Havlíčkobrodsku, podotkl, že včelám nesvědčil ani brzký začátek jara, protože se nestačily dostat do síly tak rychle jako vegetace. „Včela se vylíhne za 21 dní. Než pár cyklů proběhne, chvíli to trvá," řekl. Když později kvetla řepka, nebylo hezky a včely zase nemohly moc létat. „Pokud nezačne medovat les, jako letos nezačal, tak pak už je toho malinko," doplnil.

Včelaři na Vysočině měli minulý rok k dispozici podle statistik Českého svazu včelařů 801 354 kilogramů medu. Špatný pro ně byl rok 2012, kdy jejich včelstva vyprodukovala jen 670 587 kilogramů medu. Třeba v roce 2010 vytočili z plástů přes 950 tisíc kilogramů medu.