To vše bylo k vidění, ale hlavně k zakousnutí na Čoko festu, který se konal od pátku až do neděle v jihlavském domě kultury. Pořadatelem akce byla agentura Chris From Paris v čele s Chrisem Delatterem, Francouzem, který od roku 2003 žije v Olomouci. Chris miluje čokoládu, a proto čokoládové festivaly v České republice pořádá po různých městech už řadu let. V Jihlavě byl ale poprvé, a jak říká, je zklamaný.

Jak jste spokojený s Čoko festem v Jihlavě?

Abych řekl pravdu, návštěvnost nic moc, čekal jsem více lidí. Lidí nepřišlo tolik, kolik jsme chtěli, bohužel. Ale je to první ročník, tak uvidíme, jestli ten další bude lepší. Normálně nám na Čoko fest chodí asi tak pět až šest tisíc lidí. Tady v Jihlavě to bude tak maximálně tři tisíce lidí. Uvidíme, jestli se nám to vyplatilo.

Jak jste se k pořádání čokoládových festivalů vůbec dostal?

Já jsem z Francie, a tam jsem pracoval pro marketingovou agenturu, našimi klienty byl čokoládový salon. Učil jsem se, jak to dělají, a pak jsem si řekl, že to zkusím tady.

To musí být ale rozdíl, čokoládový festival v České republice a ve Francii…

Samozřejmě, je to velký rozdíl. Například ve Francii je v každém městě někdo, kdo rozumí čokoládě. Umí ji dělat. Tady je hodně lidí, co rozumí pivu (úsměv).

Jak to chodí na čokoládových festivalech ve Francii?

Ve Francii, když děláme takovýto čokoládový festival, i v tak malém městě, jako je Jihlava, máme minimálně padesát stánkařů. Tady jich bohužel máme jenom patnáct. S tím mám velký problém. Nechci, aby lidé zaplatili vstupné a viděli tady jen komerční čokoládu, kterou mohou koupit třeba v supermarketu.

Takže hledáte přímo čokoládové odborníky?

Ano, musíme hledat stánkaře, kteří dělají jinou čokoládu, tedy lepší. Mají kvalitnější kakao, sice trochu dražší, ale lepší. Takových lidí v České republice bohužel není moc.

A ta hrstka, která tu je, s vámi spolupracuje?

Ano, a ráda, protože Čoko fest je fajn záležitost. Akorát teď je před Vánoci, takže výrobci čokolády mají velké objednávky, a nemají dostatek zaměstnanců. Chtěl jsem tady více stánků, ale bohužel, ale i tak si myslím, že je to dobré. Atmosféra je dobrá, myslím si, že lidé co přijdou, tak jsou spokojení. Vidí tady spoustu věcí, ale je potřeba dělat neustále něco navíc, takže uvidíme, jak to půjde v dalších ročnících.

Takže se sem do Jihlavy sjeli výrobci čokolády z celé České republiky?

Ano, je tu Praha, Plzeň, Olomouc, Brno, Ostrava a  samozřejmě pan František Hlava z Kamila Chocolates z Vyskytné u Jihlavy.

Ty jste všechny obvolával a ptal jste se jich, jestli by nepřijeli do Jihlavy?

Ne, ne, já dělám Čoko festival už od roku 2011, začínal jsem v Olomouci. Děláme Olomouc, Ostravu, Prahu, Liberec, Plzeň a Hradec Králové. Letos navíc děláme Jihlavu, České Budějovice a Brno. Minulý týden v Ostravě přišlo například šestnáct tisíc lidí. Stánkaři jsou spokojeni a vrací se se mnou.

Takže už se stánkaři hlásí sami?

Ano, já mám jejich databázi, kde jich mám asi třicet. Takže všem rozešlu e-mail a oni řeknou OK, jedeme. Není problém v tom lákat stánkaře, ale lákat tady do Jihlavy lidi. Nevím, proč nepřišlo více lidí. V Jihlavě se dnes nic nekoná, konkurence žádná není, ale možná je špatné počasí, tak lidé sedí doma. Přijde mi to ale zvláštní, v pátek a v sobotu jsme byli v centru města na náměstí se stánkaři, když jsme skončili, a bylo tady mrtvo. Nevím proč.