Tramvaj, amazonský přechod, bažina, cik-cak, skateboard, trámky, třmeny, kladina nebo volná uzda. A jako zlatý hřeb velká skluzavka z největší plošiny. To je nabídka nového lanového parku, který se už příští sobotu otevírá na Turistatku Javořice ve Lhotce. Jde o druhý lanový park na Jihlavsku, doposud fungoval jediný lanový park u zoologické zahrady v Jihlavě. „Nápad udělat na naší farmě lanový park, který oživí nabídku pro turisty, je staršího data. K jeho realizaci však vedla dlouhá cesta. Nyní se nám to podařilo díky dotacím. Lanový park je spíše menší, nabízí devět překážek a velkou skluzavku," řekl majitel Turistatku Petr Novák s tím, že park je přístupný pro širokou veřejnost.

Lanové překážky jsou určeny pro zájemce s výškou nad sto čtyřicet centimetrů. Všichni bez rozdílu se mohou svézt na skluzavce, která park uzavírá a je přístupná i po schodech. „Lidé si na překážkách vyzkouší svoji zručnost, fyzickou kondici, pozornost, soustředění, rozhodnost a koordinaci vlastního pohybu. Jde hlavně o to, překonat vlastní strach a nejistotu," doplnil Novák.

V lanovém parku se budou o návštěvníky starat proškolení instruktoři. Ti mají na starost bezpečný průchod přes všechny překážky. Návštěvníkům na místě zapůjčí bezpečnostní helmy, sedáky a veškeré jištění.

Slavnostní otevření lanového parku se uskuteční příští sobotu do 13 hodin. Návštěvníci se mohou těšit také na další aktivity skákání na trampolíně, lukostřelbu, ping-pong nebo střelbu ze vzduchovky. „Prvních sto návštěvníků bude mít vstupné do lanového parku za polovinu. Je ale nutné se přihlásit na webu www.javorice.cz/lana," zmínil majitel Turistatku.

Lanový park je v červnu a v září otevřen od čtvrtka do pondělí, a to vždy mezi patnáctou a osmnáctou hodinou. V červenci a v srpnu je park v provozu denně od 10 do 12 a od 14 do 18 hodin.

Návštěvníci starší patnácti let zaplatí za vstup stokorunu. Vstupné pro děti do patnácti let s výškou nad sto čtyřicet centimetrů je osmdesát korun. Rodiče se dvěma dětmi vyjde návštěva lanového parku na 320 korun. Pětičlenná rodina, tedy rodiče se třemi dětmi, zaplatí 350 korun.

ZUZANA MUSILOVÁ