Jak složitá je práce vychovatelky v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou, co obnáší dobrovolnická práce na stavbě školy v severní části Indického Himálaje nebo jak je to s náhradní rodinnou výchovou v pěstounské péči. To je jenom zlomek témat, která se v úterý probírala na Soukromé vyšší odborné škole sociální (SVOŠS) v Jihlavě v rámci Světového dne sociální práce. Škola se k této aktivitě připojila poprvé.

„Pojali jsme to jako aktivitu, ve které jsme chtěli studentům ukázat širokou škálu sociální práce. A protože jsme relativně malá škola, máme 210 studentů, tak tím druhým cílem bylo propojit studenty, absolventy a učitele napříč ročníky," poznamenala k aktivitě ředitelka SVOŠS Marcela Křivánková.

Studenti si mohli vybrat celkem tři z osmi nabízených workshopů. V přestávce program zpestřila kapela BeneBend z občanského sdružení Benediktus v Chotěboři.

Mezi přednášejícími byla také Marie Machová, současná studentka dálkového studia školy, která před šesti lety se svým manželem Karlem pomáhala s výstavbou Sluneční školy v Kargyaku, nejvýše položené vesnici v pohoří Zanskar. Kromě toho, že se studenti dozvěděli, jak to s dobrovolnictvím v Indii vypadá, tak si pro ně manželé připravili také ukázku tamních jídel. Na tácku tak ležely plněné taštičky. „Toto jsou takzvané momo knedlíčky, které jsou buď vegetariánské, a nebo s masem. I když maso jí lidé v Indii jenom velmi málo," vysvětlil Karel Mach.

Dalším hostem byla Jolana Vorlová, absolventka jihlavské školy, která už dva roky působí jako vychovatelka v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Ta studenty seznámila se svou náplní práce, s provozem věznice a prozradila úskalí, která profese skýtá.

Různá témata a pestrost workshopů tak může studentům do budoucna pomoci při rozhodování o svém dalším kariérním směřování. Akci chce škola zopakovat i v příštím roce, v jaké podobě, však ještě uvidí.